Észak-Korea azt állítja, megállapodott Amerikával

1 perc

2007.01.19. 07:33

Az Egyesült Államok és Észak-Korea "bizonyos megállapodásra" jutott főtárgyalóik e heti berlini tárgyalásain - közölte az észak-koreai külügyminisztérium szóvivője.

A szóvivő pénteken kiadott közleményében a két fél közvetlen párbeszédeként méltatta a megbeszéléseket. Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes, az észak-koreai atomprogramról folyó hatoldalú tárgyalássorozat amerikai küldöttségvezetője és Kim Kje Gvan észak-koreai főtárgyaló kedden, szerdán és csütörtökön is megbeszéléseket folytatott a német fővárosban, amit az észak-koreai külügyminisztérium kétoldalú tárgyalásként értékelt. A phenjani közlemény szerint pozitív és őszinte légkörben folytak a tárgyalások, amelyeken bizonyos megállapodásra jutottak. A megállapodás tartalmáról azonban egy szót sem ejtettek a közleményben. Washington cáfolta, hogy kétoldalú tárgyalások folytak volna.

Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy Christopher Hill egy észak-koreai képviselővel tárgyalt, előkészítendő a hatoldalú tárgyalások következő fordulóját. Snow közölte, hogy Hill Berlinből Szöulba, Tokióba, majd Pekingbe utazik tovább.

Christopher Hill a berlini tárgyalások után nem nyilatkozott, ám a hét elején azt mondta, hogy hasznosak ezek a megbeszélések. Az amerikai diplomata nem tulajdonított különösebb jelentőséget azoknak a sugalmazásoknak, hogy áttörést hozhatnak a tárgyalások. 

A Yonhap dél-koreai hírügynökség egy neve elhallgatását kérő dél-koreai diplomatától úgy értesült, hogy a Hill-Kim találkozó eredményeként valószínűleg a jövő hónap elején megtartják az észak-koreai atomprogramról folyó hatoldalú tárgyalások következő fordulóját. Nagy valószínűséggel február 5-én Pekingben ülnek össze ismét a két Korea, Oroszország, az Egyesült Államok, Kína és Japán képviselői. Egy másik dél-koreai diplomata azt mondta, hogy a berlini tárgyalások "nagyon pozitív irányba" haladtak.

Eközben amerikai demokrata párti képviselők kudarcnak nevezték a Bush-kormányzat észak-koreai politikáját, mondván, nagyobb erőfeszítéseket kell tenni ahhoz, hogy Észak-Korea felhagyjon atomprogramjával. Demokrata képviselők azt akarják, hogy az Egyesült Államok kezdjen közvetlen párbeszédet Phenjannal annak vitatott atomprogramjáról.