Melyik a legizgatóbb sztriptíztánc?

4 perc

2007.03.06. 13:45

Egyre népszerűbbek a különleges stílusban előadott sztriptíz számok, bemutatunk néhány változatot.

Magyarul szokatlanul hangzik az angol eredetiben börleszknek hívott, reneszánszát élő vetkőző stílus, mi erről a szóról inkább a hasraesős, tortadobálós némafilmekre szoktunk asszociálni, ennek ellenére bármily meglepő, tény, hogy van közös gyökere a két dolognak, de nekünk a varieté elnevezés valahogy közelebb áll a csillogós, flitteres, elegáns, néha vicces sztriptíz-számokhoz.

Izgató börleszk
A vetkőzős varieté eredetijét Angliában találták ki az 1800-as években, neves képviselőjük volt Lydia Thompson és az ő brit szőkeségei, akik hagyományos színházi produkciót adtak elő, de a férfiak szerepét is nők játszották, a korabeli szokásokhoz képest szexi jelmezekben. Azóta az izgató börleszk bátran bővült számos más szórakoztató stílus elemeiből és Amerikában szinte népművészetté vált, a nagy sztárok mellett amatőr csoportok is művelik, egymástól egészen eltérő módon és színvonalon. A 90-es években, amikor a "régi szép idők" iránti nosztalgia felerősödött, a vetkőzős varieté is újjáéledt, kissé letisztult, így jellemzőnek mondható rá a sztiptíz mellett a drága és hatásos jelmezek és kiegészítők használata, a viccesség és egyfajta színészi teljesítmény, ami egy átlagos éjszakai lokál pucérkodásában nem található meg, a börleszkben fontosabb az erotika és a humor, mint a puszta testiség.

Az új stílusú vetkőzés egyik legismertebb előadása a Charlie angyalai című film második részéből lehet ismerős a nagyközönség számára, ez a koreográfia jópár utalást tartalmaz mostani sztárokra és nagy elődökre, akiket szintén bemutatunk cikkünkben egy-egy videó erejéig.


A fenti táncjelenet elkészítésére talán leginkább Bob Fosse munkássága lehetett hatással, aki ugyan nem különösebben ismert, de az általa koreografált musicalek annál inkább; az ő nevéhez fűződik a Cabaret, a Chicago, amelyek állandó sikerszámai a színházaknak. Fosse egyértelműen maga is átvett börleszk és hagyományos varieté elemeket, mégis eltéveszthetetlen módon tudta ezeket a modern tánc mozdulataival hatásos és igen erotikus egésszé gyúrni. A Sweet Charity című filmje például mára szinte teljesen elfeledettnek mondható, táncjelenetei azonban azóta is hatással vannak a videoklippek világára is, az alábbi a filmrészletből is több elem feltűnik a Charlie angyalaiban.


A Charlie angyalai bártáncában a három főszereplő mellett a Pussycat Dolls táncosnői láthatóak, ebből a tánccsoportból vált ki az ugyanilyen nevű popzenekar, amely szintén használ börleszk elemeket műsoraiban. De mielőtt a "kortárs" zene felhasználásával a lányok betörtek volna a zenecsatornák világába, bizonyos körökben már igen népszerűek voltak. Saját műsoruk volt Johnny Depp Viper Room nevű mulatójában, állandóan fotózták őket a különböző férfimagazinok és számos meghívást kaptak különböző hírességekkel együttműködve talk-show műsorokba. Carmen Electra lépett fel velük talán a legtöbbször, állítólag őt is hívták a popbizniszbe, csak túl sok pénzt kért. A következő videón egy Playboy Mansion-beli fellépésükbe lehet belenézni, maga Carmen énekel, a mozgása jobb, mint a hangja.


De a Pussycat Dolls Electra mellett komoly énekeseket, színésznőket is vendégül látott börleszk műsorában. A három angyal, Cameron Diaz, Drew Barrymore és Lucy Liu természetesen nem hagyták ki a lehetőséget, de a szinte alapító tagnak számító Christina Applegate is több alkalommal harisnyatartót öltött magára, valamint Charlize Theron, Brittany Murphy, Britney Spears is vendégeskedett a vetkőzős csajoknál. Sőt, két igazán jóhangú hölgy, Christina Aguilera és Gwen Stefani is belement a játékba; találtunk egy remek összefoglaló klipet, amelyben szinte mindannyian feltűnnek.


Miután a Pussycat Dolls a slárgerlisták felé vette az irányt, a vetkőzős varieté szinte egyedüli nagy sztárjának pozícióját Dita Von Teese, Marilyn Manson jelenleg válófélben lévő felesége foglalhatta el. Dita felemelkedését a komoly versenytársak hiánya mellett provokatív viselkedéséről híres férje és jól felismerhető megjelenése is segítette. Von Teese stílusa eltér a vérbő, életteli Pussycat Dolls lányokétól, a régi nagy hollywoodi színésznőket utánzó sminkjével, öltözködésével egyfajta arisztokratikus, szerintünk meglehetősen sznob börleszket ad elő, bár tagadhatatlan, hogy koreográfiái sokkal közelebb állnak az eredeti varieté számokhoz. A cicás lányokkal ellentétben nem igazán táncol, inkább vonulgat, viszont majdnem teljesen levetkőzik, tulajdonképpen az egész műsor célja maga a sztriptíz, csak szinte divatbemutatóként, elegánsan, kissé unalmasan felvezetve. Néhány szám végén azonban, például az első videóból ismerős pezsgőspoharas előadás esetében, eleganciáról már nehezen beszélhetünk, a csillogás ellenére kicsit pornográf a stílusa.

De ne legyünk igazságtalanok Dita Von Teese-zel, tagadhatatlan, hogy sikerült igen jelentős nemzetközi elismertséget szereznie, műsorai népszerűek, arcát több brand is érdemesnek találta saját termékei reklámozásához, szerepelt Agent Provocateur fehérnemű és MAC smink reklámokban is. Utolsó videónkban pedig, amelyet nem egy előadásán készítettek, hanem profi körülmények között, stúdióban, kisugárzása, tehetsége is igazán lehetőséget kap a megnyilvánulásra.


Kádár Mónika