Herpesz okozza a krónikus fáradtságot

2 perc

2007.03.08. 11:53

A krónikus kimerültségi szindróma elnevezésű rejtélyes betegséget amerikai kutatók szerint a herpeszvírus okozhatja.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Die Welt című német napilap online tudósítása szerint csak Németországban mintegy háromszázezer ember szenved a krónikus kimerültségben (Chronic Fatigue Syndrom, CFS), amelynek tünetei között a hónapokig tartó gyengeség, az étvágytalanság és az állandó fáradtság szerepel. A normális fáradtsággal szemben a CFS nem múlik el egy kiadós alvást, vagy pihenést követően. A betegek éveken keresztül szenvednek az ólmos fáradtságtól.

A krónikus fáradtság szindróma okára eddig nem jöttek rá az orvosok, ezért a gyógyítása is nehézkes. Korábban elsősorban pszichikai okokra gyanakodtak, ugyanakkor feltűnő, hogy nagyon gyakran olyan személyek panaszkodnak erre a tünetegyüttesre, akiknek túlterhelt az immunrendszere. A rákbetegek, akik sugár-, vagy kemoterápián esnek át, szintén panaszkodnak kimerültség tüneteiről, sőt a hosszan tartó fáradtság gyakran a rákbetegség kezdetét is jelzi.

A Stanford Orvosi Egyetem kutatói mindezt figyelembe véve egy öt éve krónikus kimerültségben szenvedő beteget, akinek a vérében igen nagy mennyiségű herpesz vírus elleni antitestet találtak, herpesz elleni gyógyszerrel kezelték.

"Néhány héttel később a paciens gyógyult volt, és ismét dolgozhatott" - mondta José Montoya, az orvoscsoport vezetője. A sikeren felbuzdulva további CFS pacienseket kezeltek a herpesz elleni gyógyszerrel: 25 esetből huszonegyben sikert értek el, köztük volt egy olyan beteg is, aki több mint 18 esztendeje szenvedett a kimerültségi szindrómában.

A kutatók szerint a gyógyszer azokban az esetekben segít, amikor a vírus a központi idegrendszer funkcióit zavarta meg. A Neue Züricher Zeitung szerint 10-20 ezer közé tehető azoknak a száma, akik Svájcban érintettek a betegségben. A CFS gyerekeket is megtámad, a legfiatalabb beteg kilenc éves volt, amikor kitört rajta a kór.

A krónikus kimerültség életveszélyes is lehet, erről tavaly nyáron tudósított a New Scientist című tudományos magazin. Az első áldozat Nagy-Britanniában egy fiatal nő volt, aki akut veseelégtelenségben, és gerincvelő gyulladásban szenvedett, ilyen jellegű gyulladást pedig herpesz vírus okoz.