Petrétei szerint nem késünk a schengeni csatlakozással

2 perc

2007.04.20. 17:08

Magyarországon rendben lezajlott a schengeni információs rendszer telepítése - jelentette be Petrétei József rendészeti és igazságügyi miniszter az európai uniós bel- és igazságügy-miniszterek luxemburgi találkozóján pénteken.

Egyelőre nem mutatkozik veszély, hogy a határellenőrzés nélküli övezethez az év utolsó napjára tervezett magyar csatlakozás késne, más országok esetében is elhárulni látszanak a kockázatok - tette hozzá az ülés után nyilatkozva. Megerősítette, hogy a tagországok jelentős felajánlásokat tettek a külső uniós határok ellenőrzésével foglalkozó ügynökség (Frontex) tevékenységéire. A Frontex összesen már 116 hajóval, 27 helikopterrel és 21 repülőgéppel rendelkezhet. Magyarország technikai eszközöket ajánlott fel. Franco Frattini jogi és igazságügyi EU-biztos a soros német elnökség sajtótájékoztatóján az EU-n belüli szolidaritás talán legjobb példájának nevezte a felajánlásokat. 

A Frontex jelenleg elsősorban a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceán térségében Afrikából érkező illegális bevándorlók gondjával küzd - csak tavaly mintegy 31 ezer bevándorló érkezett a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetekre, és további 6 ezer meghalt a nehéz hajóút alatt. Az eszközökkel az uniós egységek egyebek között rendszeres járőrözéseket végeznek a kritikus övezetekben.

Megállapodtak a miniszterek egy körülbelül 450 fős gyorsreagálású határőregység létrehozásában is. Magyarország ebben is közreműködik, de az együttműködés konkrét formáját később fogják kialakítani - fejtette ki Petrétei József. A magyar miniszter az ülésen bejelentette, hogy a moldovai Chisinauban, a magyar külképviselet bázisán jövő héten közös vízumkiadási hely átadására kerül sor. Egyelőre Ausztria, Szlovénia és Lettország csatlakozott partnerként a központhoz, Észtország csatlakozása folyamatban áll, illetve érdeklődés mutatkozik Svédország és Luxemburg részéről is. Petrétei József Luxembourgban felhívta a figyelmet a csatlakozás lehetőségére más tagállamok részéről is.

Tájékoztatást adott a miniszter arról is, hogy a kormány meghozta határozatát a terrorizmus, a határon átnyúló bűnözés és az illegális migráció elleni fellépést célzó nemzetközi belügyi együttműködés fokozásáról - eredetileg hét uniós ország által - kötött prümi szerződéssel kapcsolatban. Év végéig megtörténhet a magyar csatlakozás ehhez a dokumentumhoz - közölte.

A miniszterek a pénteken tárgyalt belügyi témák között kitértek az unión belüli rendőri együttműködést koordináló Europol szervezet jövőjére is: itt az a fő kérdés, hogy a további hatáskörbővítés milyen irányba mehet. A tanácsot elnöklő Wolfgang Schauble német belügyminiszter és Frattini egyúttal méltatták a most életbe lépett hatáskörbővítést, amely egyebek között lehetővé teszi Europol-illetékesek csatlakozását nemzetközi vizsgálatokhoz, továbbá újabb nemzeti hatóságoknak nyújt lehetőséget arra, hogy közvetlenül elérjék a szervezet információs rendszerét.