A kínaiak miatt gyengült a forint

1 perc

2007.05.30. 08:38

Szerdán gyengébben nyitott a forint a bankközi devizapiacon; a sanghaji tőzsde hat százalékos zuhanásának hatását a feltörekvő piaci valuták is megérezték. Az eurót kilenc óra körül 251,10/20 forinton jegyezték a keddi 249,50/60 forint után.

Reggel a legfontosabb piaci hír az volt, hogy a kínai pénzügyminisztérium szerdától az eddigi 0,1 százalékról 0,3 százalékra növelte a részvénykereskedelmi adót, hogy a hivatalos közlés szerint lehűtse a részvénypiacot, elejét vegye a spekulációs befektetéseknek. Ezt a konjunktúra lehűtése érdekében tett eddigi legerőteljesebb intézkedésnek tekintik. (Nemrég ugyanilyen szándékkal emelték fel az irányadó kínai kamatot is.)

Kereskedők elmondták, hogy a sanghaji tőzsde nagyobbat esett ugyan, mint az utóbbi időben bármikor, a pánik azonban elmaradt, a deviza-, és tőkepiacokon mérsékelt korrekció folyik. Az euró/forint hajnalban 251,30-on tetőzött, a nap további részében sem várják 251,70 fölé. Gyengül a zloty, a szlovák és a cseh korona is.

Szerdán a lengyel központi bank közli kamatdöntését, de ezen a piacon nem várnak kamatváltozást. A cseh alapkamat viszont valószínűleg 25 bázisponttal 2,75 százalékra emelkedik a csehországi központi bank csütörtöki ülése után.

A dollár erősödött a nemzetközi piacokon, ami más feltörekvő piaci valuták - például a dél-afrikai rand gyengülését idézték elő. Budapesten reggel 187,00/10 forinton jegyezték az amerikai valutát, míg kedden délután 184,65/75 forinton kereskedtek vele.

A nemzetközi állampapírpiacokon emelkedő a hozamszintet és a forint gyengülését követve a magyar államkötvények piacán is emelkedtek a hozamok reggel. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintnyit ajánlott fel a hat hónapos diszkont-kincstárjegy szerdai aukciójára. Kedden a másodpiacon 7,55 százalékos referenciahozam alakult ki ezen a lejáraton.

Az overnight kamat 7,10/20 százalékon maradt a forintpiacon, a héten végződő májusi tartalékolási periódust várhatóan 7 százalék körüli kamattal zárja a bankrendszer - mondták üzletkötők. A bankok szerdától 483 milliárd forintért jegyeznek 14 napos jegybanki kötvényt a lejáró 257,3 milliárd forinthoz képest. Ezzel a 14 napos jegybanki kötvény állománya 1.128,1 milliárd forintra nőtt.