A diploma a hosszú élet titka?

1 perc

2007.06.04. 07:22

Egy belga tanulmány szerint az iskolai végzettséggel hozhatók összefüggésbe azok a jelentős eltérések, amelyek a különböző népcsoportok egészségügyi állapotában mutatkoznak.

Egy szerényebb iskolázottságú személy 3-5 évvel hamarabb hal meg, mint tanult embertársa, és 18-25 évvel rövidebb életének az az időszaka, amelyet jó egészségben tölt - derül ki a King Boudewijn Alapítvány tanulmányából.

A munkanélküli szülők gyermeke 50 százalékkal nagyobb eséllyel lesz koraszülött, kis súlyú, mint a legalább egy dolgozó szülővel rendelkező magzat. A 40-49 éves tanulatlan férfiak közel kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg tüdőrákban, mint a velük egykorú tanult férfiak.

Az iskolázottsági szint és a társadalmi státus szerkezetileg kapcsolódik az egészségügyhöz - állítja az alapítvány. A Belga Közegészségügyi Tudományos Intézet számításai szerint egy iskolázatlan nő 25 éves korában 3,5 éves hátrányt halmozott fel a tanult nőkhöz képest, és 25 évvel rövidebb egészséges időszakra számíthat, mint egyetemi diplomával rendelkező nőtársai.

A képzetlenebbek rövidebb élettartama főként olyan betegségekhez kapcsolódik, mint a köszvény, a hátgerincproblémák, a szív- és érrendszeri betegségek, az agyvérzés, az asztma és a krónikus légúti problémák. De része van benne annak is, hogy körükben az öngyilkosság és a baleset is gyakoribb, mint az iskolázottabbak között.

euractiv.hu