Nem változtatott az alapkamaton a Monetáris Tanács

2 perc

2007.08.27. 12:08

A Monetáris Tanács változatlanul 7,75 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A Monetáris Tanács döntése megfelel a piaci várakozásoknak - közölte az MNB. A testület legutóbb június 25-i ülésén csökkentette a jegybanki alapkamatot 8 százalékról 7,75 százalékra.

A tanács megítélése szerint a mezőgazdaságot ért kínálati sokk növekedési hatása átmeneti lesz. A konjunkturális indikátorok ugyanakkor azt jelzik, hogy a GDP második negyedévben megfigyelt lassulásában a kereslet vártnál nagyobb visszaesése is szerepet játszhatott.

A testület közleménye szerint a Monetáris Tanács továbbra is úgy ítéli meg, hogy 2009-re a 3 százalékos inflációs cél elérhető. A fogyasztói árak növekedési üteme – alapvetően a monetáris politika hatókörén kívül eső, jórészt átmeneti tényezők hatására – azonban 2008-ban a korábban vártnál lassabban fog mérséklődni.

Az inflációs jelentés előrejelzése alapján 2009-ben a 3 százalékos cél alatti infláció várható, amit döntően szintén átmeneti hatások okoznak - áll a közleményben. A hazai konjunkturális kilátások, ha időlegesen is, de határozottan romlottak, és a kibocsátás szintje az előrejelzési időtávon elmaradhat a hosszú távú trendtől - fűzik hozzá.

Bár a nagyobb kereslet visszaesés hosszabb távon mérsékli az inflációt, rövid távon a gazdaságot ért kínálati sokkok kedvezőtlenül befolyásolják a fogyasztói árak alakulását - jegyzik meg. A mezőgazdasági árak és az olajár emelkedése 2008-ban egyaránt az infláció emelkedésének irányába hat, 2009-ben azonban az élelmiszerárak várt korrekciója jelentős mértékben járul hozzá a célnál alacsonyabb inflációhoz.

Hangsúlyozzák, hogy a múlt év során bekövetkezett költség- és kínálati sokkok inflációs hatásának gyors lecsengése csak a bérnövekedés gyors alkalmazkodása esetén valósulhat meg. Megítélésük szerint számos jel mutat arra, hogy 2007 első félévében megkezdődött a bérnövekedési ütem mérséklődése. Továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a közvetett, a várakozások és a béralakulás által kifejtett inflációs hatásokra. Megítélésük szerint az infláció szempontjából továbbra is lefelé irányuló kockázatot jelent a gazdasági növekedés vártnál nagyobb mértékű lassulása, a kereslet visszaesés erőteljesebb dezinflációs hatása.

Az amerikai másodlagos jelzálogpiacról kiinduló pénzpiaci turbulenciák számottevően megnövelték a nemzetközi befektetői környezet bizonytalanságát, ami a forinteszközöktől elvárt kockázati prémium emelkedéséhez vezetett - emlékeztetnek. A Monetáris Tanács megítélése szerint azonban a hazai gazdaság külső és belső egyensúlyhiánya határozottan mérséklődik, és az irányzat folytatódására számít, ami jelenősen csökkentheti az ország külső sebezhetőségét.

A Monetáris Tanács – az inflációs és az általános gazdasági kilátásokkal összhangban – továbbra is lehetőséget lát az irányadó kamat csökkentésére, a nemzetközi befektetői környezet jelenlegi nagyfokú bizonytalansága azonban fokozott óvatosságot indokol a monetáris politikai döntésekben - fogalmaz a testület.