Merkel szerint nem lesz recesszió Európában

1 perc

2008.01.22. 13:37

A nemzetközi pénzpiacokon kialakult válságjelenségek ellenére a német kormány nem változtat a növekedési előrejelzésen. Ezt Michael Glos gazdasági miniszter jelentette be keddi sajtóértekezletén, hangsúlyozva: a német kormány abból indul ki, hogy a gazdasági növekedés 1,7 százalékos lesz, s ezen a válságjelenségek ellenére sem kíván módosítani.

Angela Merkel bizakodó. Amerika
messze van
Hasonlóan foglalt állást rádiónyilatkozatában Angela Merkel kancellár is. A kancellár asszony az állampolgárokat nyugalomra, a pánik és mindenfajta „elsietett reagálás” elkerülésére szólította fel. Meggyőződésének adott hangot, hogy az amerikai gazdasági visszaesés kiváltotta válság sem Európában, sem Németországban nem okoz recessziót.

Merkel hangsúlyozta: a német gazdaság többé nem függ olyan erős mértékben az amerikai gazdasági fejleményektől, mint korábban. A kancellár Európa gazdaságát a stabilitás egyik fő tényezőjének nevezte.

A frankfurti székhelyű Európai Központi Bank egyik magas rangú képviselője ugyancsak azt a meggyőződést fejezte ki, hogy noha az amerikai növekedés további jelentős lassulására lehet számítani, ennek ellenére - mint fogalmazott - az euroövezet stabilitását nem fenyegeti veszély. Kijelentette, hogy a bank a saját eszközeivel hozzá kíván járulni a pénzpiaci válság enyhítéséhez, ezzel kapcsolatban azonban részleteket nem közölt. Az európai kormányokat nyugalomra, továbbá arra szólította fel, hogy kerüljék a túlzott szabályozásokat célzó intézkedéseket.

Michael Glos közölte, hogy szerinte a részvénypiacok meg fognak nyugodni, de ettől függetlenül is a német "üzleti tevékenység ugyanolyan élénk, mint korábban volt és a várakozások szerint élénk is marad".

A 2008 évre vonatkozó újabb prognózist szerdán teszik közzé. Ősszel a német kormány 2 százalékos növekedést jósolt, ám azóta Glos közölte, hogy az ütem ennél kisebb lesz. A múlt héten kormánykörökből származó információk szerint a 2008 évi prognózist 1,7-1,8 százalék körül határozzák meg. Glos szerint nincs szükség ezen változtatni.

Glos megismételte, hogy a német gazdaság nem igényel most újabb növekedésösztönző programot, erőteljesek a feldolgozóipari megrendelések, különösen az exportmegrendelések. Hangsúlyozta, hogy a kormány figyelemmel kíséri a kivitel változását, az esetleges visszaesését abban az esetben, ha a világgazdaságban lassulás következne be.