ENSZ-értekezlet a korrupció ellen

1 perc

2008.01.27. 09:47

Több mint száz ország részvételével értekezletet rendez a héten Bali szigetén az ENSZ, a korrupció elleni küzdelem tapasztalatairól. A tanácskozáson azok az országok vesznek részt, amelyek ratifikálták az ENSZ korrupció-ellenes konvencióját.


Az ENSZ Közgyűlésében 2003. októberben elfogadott egyezmény, amely a korrupciót bűncselekménynek minősíti, három évvel ezelőtt lépett életbe. Előírja a nemzetközi együttműködés kötelezettségét a korrupció elleni harcban, és az elsikkasztott javak visszaszerzését és visszatérítését. A megállapodást 140 ország írta alá, közülük 107 törvénybe iktatta, köztük Magyarország is.

A teljes listán a kelet-európai EU-tagok helyezései (a legjobbak felől haladva):
27. Szlovénia (6,6)
39. Magyarország (5,3)
41. Csehország (5,2)
49. Szlovákia (4,9)
61. Lengyelország (4,2)
64 Bulgária (4,1)
69. Románia (3,7)
Az ENSZ és a Világbank becslése szerint a bűncselekményekből, korrupcióból és adócsalásból származó nemzetközi pénzforgalom évi 1-1,6 billió dollárt tesz ki. Kevésbé fejlett országokban a közhivatalnokokat évente 20-40 milliárd dollárral vesztegetik meg, ez a hivatalos nemzetközi segélyek 20-40 százalékával egyenértékű.

A Transpareny International nemzetközi jogvédő szervezet összeállította a politikusok és az országok ranglistáját a korrupció mértéke szerint. Az élen a vasárnap elhunyt Suharto volt indonéz elnök áll, akinek korrupcióból származó vagyonát 15-35 milliárd dollár közé teszi a szervezet. Második Ferdinand Marcos, a Fülöp-szigetek volt elnöke körülbelül 10 milliárd dollárral, a harmadik a volt Zaire egykori elnöke, Mobutu Sese Seko és holtversenyben Sani Abacha volt nigériai elnök, mindketten körülbelül 5 milliárd dollárral.