AZ SZDSZ kiválása óta nőtt az MSZP támogatottsága

2 perc

2008.05.20. 11:44

A SZDSZ kilépése a koalícióból inkább javította az MSZP és a kormány megítélését, és ezzel párhuzamosan rontotta az SZDSZ támogatottságát – áll a Századvég és a Forsense 2008. május 5. és május 15. között végzett közvélemény-kutatásában.

Az MDF támogatottsága továbbra is 4 százalék, míg az SZDSZ-é mindössze 1 százalékot tesz ki a kérdezettek teljes körében. Az egykori koalíciós pártok támogatottsága együttesen 14 százalékot tesz ki, ami ugyan megfelel a korábbi hónapokban mért értékeknek, de a szavazók arányán belül az MSZP javára történt pozitív átrendeződés.

A biztos szavazó és pártot is választók köre sem változott jelentős mértékben az elmúlt hónap óta, májusban az összes válaszadó 39 százaléka tartozik ebbe a kategóriába. E csoporton belül jelentősebb mértékű a csökkenés a két párt tábora között, de még így is óriási a Fidesz előnye. Jelenleg a legnagyobb ellenzéki pártra a biztos szavazó pártot választók 65 százaléka szavazna (-4 százalékpont), míg az egyedül kormányzó MSZP-re 26 százalék (+7 százalékpont). A két kisebb parlamenti párt közül az MDF támogatottsága jelenleg is 5 százalék, míg az SZDSZ-é szignifikánsan csökkent, a múlt havi 4 százalék után most csupán 1 százalék. Ez az SZDSZ esetében minden idők egyik legrosszabb mért preferencia eredménye.

A májusban készített adatfelvétel alapján az MSZP a leginkább elutasított párt, a megkérdezettek 35 százaléka biztosan nem adná erre a pártra voksát. A Fideszt (19%) ugyanakkor az SZDSZ is megelőzi az elutasítás tekintetében (22%). A szélsőséges pártok jelenleg nem játszanak fajsúlyos szerepet a magyar politikai közéletben.

A pártpreferenciákhoz hasonlóan a kormány és az ellenzék megítélése közötti olló is valamelyest összébb zárult. A megkérdezettek 69 százaléka ítéli negatívan a kormány tevékenységét (-2%), és 53 százalék az ellenzékét (+3 százalékpont). A mindkét oldallal elégedetlenek aránya némiképp emelkedett áprilishoz viszonyítva (32%), míg a csak a kormánnyal elégedetleneké jelentős mértékben, 7 százalékponttal csökkent (36%), a csak az ellenzéket elmarasztalóké pedig nem változott (20%).

A megkérdezettek relatív többsége (49%) továbbra is támogatná a kormány leváltását, de ez egyben 6 százalékpontos csökkenést is jelent a kormányváltók áprilisi táborához képest. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor csak kis mértékben növekedett a kormányt megtartani szándékozók aránya (30%). A Fidesz szavazóin túl a bizonytalan vagy ismeretlen pártválasztásúak közt is a kormányváltást pártolók vannak többen.

A Századvég és a Forsense májusi felmérésében a kormányváltással kapcsolatos kérdések is szerepeltek. A jelenlegi politikai helyzet öt lehetséges megoldási opciója közül májusban is az előrehozott választások támogatottsága a legnagyobb, és az opció támogatása növekedett is április óta. A vizsgálat adatai szerint a válaszadók 49 százaléka választaná ezt az opciót (+6 százalékpont az előző havi eredményhez képest). A második leggyakrabban javasolt megoldás a kisebbségi kormányzás (15%, +5 százalékpont).