Elemzők: olajárcsökkenés lesz, de nem tudni mikor és mekkora
Az olaj ára valószínűleg némileg mérséklődik az idén, ám egyelőre a piaci elemzők szerint nem lehet megjósolni, hogy ez mikor következik be, s milyen árszint alakul ki tartósan.
Olajmunkás a fúróplatform lépcsőjénél. Leáldozóban a szupermagas árak napja © AP |
Úgy vélte, az árat nem az olaj hiánya mozgatja, hiszen elegendő van belőle a piacon. Megjegyezte, hogy az olajhiányról már mindenki hallott ugyan, de még senki sem tapasztalta. Egyetlen finomító sem állt le még olajhiány miatt, s ilyen okból egyetlen ország sem nyitotta meg még stratégiai készletét – tette hozzá.
Sarkadi Szabó Kornél szerint 200 dollárig biztosan nem nő a hordónkénti ár, s az is kétséges, hogy az esés előtt eléri-e a sokak által prognosztizált 150 dollárt. Azt azonban nem zárja ki, hogy lufi kipukkanása előtt még lesz egy olyan gyorsuló szakasz, amikor az ár tovább emelkedik. Konszolidált árként az elemző 50-90 dolláros szintet határozott meg.
Az elemző az árcsökkenésben azért is biztos, mert szerinte közgazdaságilag és józan ész szerint sem lehet igazolni a kialakult olajárat, az kifejezetten az árupiacokra áramló brutálisan növekvő tőke és forró pénz hatására emelkedett az elmúlt időszakban folyamatosan. Hozzátette, hogy ha maradna a magas olajár, akkor például Kínának 200-300 milliárd dollár többletkiadást jelentene az üzemanyagár-támogatás, ami az éves költségvetésnek mintegy a 10 százaléka. Ez pedig nem tartható fenn. Az elemző elmondta azt is, hogy az olajkitermelés hordónkénti határköltsége most mintegy 70 dollár, de például a szaúdiak 4-5 dollárért hoznak felszínre ugyanennyi olajat.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója kifejtette: ha lesz is korrekció az árat illetően, akkor az továbbra is jóval magasabb lesz 25-30 dollárnál, mint amit a korábbi években, például 2003 előtt megszoktunk. Úgy vélte, hogy az árat alapvetően nem a pénzügyi spekuláció hajtja fel, mivel jóval 100 dollár fölött is van kereslet az olajra, sőt a kereslet folyamatosan növekszik.
Az igazgató szerint az sem adna megoldást a problémára, ha az amerikai recesszió miatt a fejlődő országok exportvezérelt növekedése visszaesne. Ekkor ugyanis szuverén pénzügyi alapokban, illetve az akár devizatartalékokban tartott szabad pénzeiket – amelyek jelentős része jelenleg állampapírokban van – ezek az országok infrastruktúra-fejlesztésre, belső fogyasztásnövelésre fordítanák, ami szintén növelné a nyersanyagok iránti keresletet.
A buborékhatásról kifejtette, hoghy valószínűleg van olyan árszint, ami valóban negatívan hat a világgazdaság növekedésére, és jelentősen visszaveti a nyersanyagok iránti keresletet is, de hogy pontosan hol ez a pont, nem lehet megmondani előre. Az, hogy az árak innen esnek, önmagában természetes is lehet, hiszen olyan áremelkedés után, amit az elmúlt években magunk mögött tudhatunk, például egy 25-30 százalékos áresés sem több, mint korrekció.
Duronelly szerint arra is számítani kell, hogy az olajár szintje jelentősen magasabb lesz, mint azt az elmúlt 25-30 évben megszoktuk. Más nyersanyagok piacán ez a magasan beragadt árszint már megfigyelhető: az ipari fémek ára 2002 és 2005 között megháromszorozódott, és azóta egy plusz-mínusz 15 százalékos sávban stagnál, jelezve, hogy a három éve kialakult magas árak képesek hosszú időn át egyensúlyban tartani a piacot. Innentől fogva gyakorlatilag mindegy, hogy az olaj ára 130 dollár vagy 100 dollár, mindkettő magas, és ezzel a magas árszinttel együtt kell élni – mondta az igazgató.