Ecostat: tartós pesszimizmus az üzleti várakozásokban

3 perc

2009.04.01. 12:55

Az Ecostat ágazati szintű konjunktúra felmérésének 2008 utolsó hónapjaitól tartó csökkenő tendenciája a pesszimista üzleti várakozások tartósságára utal, a kiemelt ágazatok havi bizalmi indexeiből számított összevont konjunktúra-mutatóinak értéke december és február között azonos ütemben, majdnem tíz százalékponttal csökkent.

Az Ecostat szerdai közleménye szerint az ágazati szintű bizalmi mutatók tendenciájának szeptember óta csökkenő pályája márciusban valamelyest veszített meredekségéből, a konjunktúra-mutató értéke 1,5 százalékponttal javult. A recessziós időszak nem zárult le, a visszaesés üteme viszont mérséklődni látszik.

Az idén márciusban a nemzetgazdasági szintű bizalmi mutató értéke 29,8 százalék. A kismértékű javulás ellenére május óta ez a második legalacsonyabb eredmény, amely a világméretű pénzügyi és gazdasági krízissel előállt bizonytalan helyzet következménye.

A felmérésben meghatározó ágazatok között továbbra is a mezőgazdaság tűnik a leginkább optimista területnek, a legborúlátóbb az építőipar maradt. Ez utóbbi ágazat termelése immár negyedik éve csökken, tendenciaváltás a jövő év közepétől várható.

Tavaly az árutermelő ágazatok között kiemelkedően, 4,3 százalékkal nőtt a mezőgazdaság teljesítménye. A termelés ilyen mértékű bővülése az alacsony bázisnak és a növénytermesztés kimagasló eredményeinek volt köszönhető.

A mezőgazdasági vállalkozások növekvő derűlátását a múlt évi sikereken túl a hazai valuta gyengülésével, így az import drágulásával javuló piaci pozíciójuk táplálja. Az agárcégek termelési előrejelzései megerősítik az Ecostatnak azt a korábbi vélekedését, hogy a múlt évi eredmények 2009-ben nem lesznek megismételhetők, a termelés csökkenése elérheti az 5-10 százalékot.

Tavaly az ipar teljesítménye az első félévi bővülés ellenére összesen 0,3 százalékkal csökkent, az exportorientált feldolgozóipar a második félévben gyengén teljesített. A kereslet szűkülése a negyedik negyedévben hazai és export relációban egyaránt érezhető volt, a krízis elsősorban a gépipari, a könnyűipari és részben a vegyipari ágazatokat érinti. Márciusban az ágazathoz tartozó vállalkozások üzleti várakozásai - annak ellenére, hogy februárhoz képest kismértékben javultak - éves viszonylatban rendkívül pesszimisták.

Az összesített havi konjunktúra-mutató értékétől jóval elmarad márciusban is az építőipari vállalatok bizalmi mutatója. Az ágazat termelésének csökkenése negyedik éve tart. A decemberi rendelésállományi adatok sem biztatóak a folytatást illetően. Bár az utolsó negyedévben kismértékben, 3,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés, ez jórészt az év végén befejezett infrastrukturális, illetve más központi finanszírozású beruházásoknak volt köszönhető. 2009-ben mind a vállalkozások, mind a háztartások jövedelme várhatóan elmarad az előző évekétől, emellett a hitelhez jutás feltételei is szigorodnak. A változások az építőipar keresletének további visszaesését vetítik előre. Néhány területen kismértékű javulás is bekövetkezhet az állami, önkormányzati megrendeléseknek köszönhetően.

Az ágazati konjunktúra-felmérés kezdete óta a legnagyobb bizalomvesztés a kereskedelmi vállalkozások körében következett be. Az üzleti várakozások indexe a májusi 47,4 százalékról márciusra 26,8 százalékra csökkent, jóval elmarad az összesített ágazati mutató értékétől. A szakma két évi csökkenő teljesítményét szem előtt tartva a cégek pesszimizmusa indokolt, s figyelemmel a gazdasági válsággal összefüggő jövedelem-korlátozásokra, a 2009. évi kilátások a krízis további mélyülését, a fizetőképes kereslet visszaesését vetítik előre. Éves szinten a hazai kiskereskedelem teljesítménye ebben az évben a tavalyihoz képest is gyengébb lesz, az eladások 3 százalék körüli mérséklődését valószínűsítjük.

A gazdasági recesszió a múlt év végén a szolgáltató szektor vállalatait is elérte, az év utolsó negyedében az ágazat GDP-je 4,2 százalékkal csökkent. A pénzügyi-ingatlan szolgáltatások területén ennek majdnem a duplája volt a visszaesés. Az idegenforgalom teljesítménye 5,2 százalékkal csökkent, mind a belföldi, mind a külföldi relációban jelentősen visszaesett a kereslet. A szolgáltatások területén működő vállalkozások rövid távú üzleti várakozásai optimistábbak az átlagosnál, viszonylagos derűlátásukat a turizmusban a leértékelődő forinttal méréskelten bővülő bevételek és a belföldi idegenforgalom szerény élénkülése táplálja. A külső kereslet visszaesése az árufuvarozással, szállítással foglalkozó cégek teljesítményét tavaly még csak szerény mértékben vetette vissza, 2009-ben további csökkenő tendenciára lehet számítani.