Így kutatják a műkincseket napjainkban

1 perc

2022.01.29. 12:30

A 3D-s szkennelés és modellalkotás nemcsak a felbecsülhetetlen értékű műkincsek kutatásánál, de az iparban is nélkülözhetetlen. Mi történik, ha arrébb kell rakni egy többtonnás gépet vagy újraönteni egy pótolhatatlan alkatrészt, viszont a termelés nem állhat meg? Videós stábunk Magyarország egyik legnagyobb gyárüzemének VR-szobájába is bekukkanthatott. Tartsanak velünk!

Ízelítő riportfilmünk legfontosabb pillanataiból:

  • A gyártó vállalatok ipar 4.0 megoldásainak bevezetésétől a műemlék- és műkincsvédelemig, a digitalizáció, illetve a 3D képalkotási megoldások alapvető technológiává válnak.
  • A 3D modellezés segítségével szinte bárminek előállítható a pontos virtuális másolata, azaz a digitális ikerpárja.
  • Legyen az egy vár, templom, törékeny középkori viaszpecsét vagy a Seuso-kincs, amelynek legapróbb részletét, vésetét is szabadon megnézhetjük otthonunk kényelméből.
  • A Denso székesfehérvári üzemében 70 ezer négyzetméteren, több ezer, magasan képzett szakember mezőgazdasági és erőgépekbe, valamint személyautókba való üzemanyag-ellátó rendszerelemeket gyárt. Itt minden egyes perc leállás, termeléskiesés komoly költségekkel jár.
  • A 4iG Nyrt. Mensor3D üzletágának munkatársai a komplett gyárat digitalizálták, azaz minden egyes részletéről virtuális valóságba illeszthető 3D-s modelleket készítettek.
  • Fel a VR-szemüvegekkel! – A Denso és a Mensor3D mérnökei szemléletes képsorok segítségével magyarázzák el, hogy miként néz ki egy 21. századi csúcsgyárban a termelési folyamat digitális átalakítása, az új gyártási ötletek, eljárások kipróbálása – virtuálisan.
  • A bemutatott 3D-s technológia kicsiben már a legújabb okostelefonokban is megtalálható, alkalmazása pedig gyökeresen alakítja át mindennapjainkat.
A digitális átalakulás fejben dől el!

A digitális átalakulás fejben dől el!

Ha további cikkeket szeretne olvasni az Ipar 4.0 területéről, látogasson el a Techforum blogra!