Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ha van valami jó a mostani ukrajnai tragédiában, akkor az az, hogy nyugaton az emberek megértették: odakint tele van veszélyekkel a világ, és kormányok végre elszánták magukat, hogy többet költsenek védelemre. Mert Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök látnivalóan nem gondolják, hogy a szabályokra épülő nemzetközi rend szavatolná a békét. Azaz a másik oldalnak nem marad más választása, minthogy: Si vis pacem para bellum, tehát
ha békét akarsz, készülj a háborúra.
Ez a véleménye John Boltonnak, aki az utóbbi 40 évben minden republikánus elnök alatt dolgozott. Legutóbb Trump nemzetbiztonsági tanácsadója volt, és többször is tárgyalt az orosz államfővel, míg csak főnöke el nem távolította tisztségéből. Tekintélyes szakembernek, azon belül az amerikai külpolitikában héjának számít.