Az olaszok Bin Ladene, aki megpróbálta megszégyeníteni az államot

12 perc

2023.01.25. 17:30

Nem egyszerű leszámolások, hanem terrorakciók, az állam ellen elkövetett frontális támadás, megszégyenítés volt azoknak az akcióknak a célja, amelyeket a múlt héten elfogott Matteo Messina Denaro a cinkosaival elkövetett. Az elfogása után az eufória a keserűséggel keveredik.

Operazione Tramonto, Naplemente Művelet – így nevezték az olasz rendőrök azt az akciót, amelynek végén múlt hétfőn elfogták a szicíliai Cosa Nostra harminc éve bujkáló bandavezérét, Matteo Messina Denarót. A Naplemente valójában egy vers címe, az 9 éves kislány, Nadia Necioni írta, akit az 1993-as firenzei robbantás után a romok alatt holtan találtak a szüleivel és újszülött kishúgával együtt, és akinek értelmetlen halála a maffia által akkor elkövetett rémtetteknek az egyik szimbóluma lett.

Az 1993-as firenzei robbantás helyszíne
Wikimedia Commons

És ez csak egyetlen példa arra, hogy az olasz államnak mennyi minden miatt maradt elszámolnivalója az országot terrorizáló corleonei klánnal. Elfogását egykor mártírhalált halt embereknek ajánlják annyi év után is gyászoló rokonaik, rendőr bajtársaik, özvegyeik. Az 1992-ben felrobbantott maffiaellenes vizsgálóbíró, Giovanni Falcone sírjára a héten egy kézzel írt papírlapot helyezett valaki azzal a felirattal: “Megcsináltuk, Giová! 30 év után".

De megkönnyebbülten nyilatkozik most az a vállalkozó asszony is, aki azért él kilenc éve rendőri védelem alatt, mert korábban visszautasította a Messina Denaro-féle klán ajánlatát, amikor rá akarták tenni a kezüket a magánklinikájára.

Messina Denaro az olaszok Bin Ladene lett, hihetetlen érzelmeket szabadít fel az őrizetbe vétele, miközben mindenki tudja, hogy ettől még a szervezett bűnözés nem roppant meg, sőt virágzik. Mégis elégtételt jelent, hogy ez az ember nem otthon, a szerettei között fog meghalni, ahogyan nem tehették az áldozatai sem.

Közben az is igaz, hogy a tapasztalatlan olasz kormányerő, az Olasz Testvérek renoméja is nő Denaro lekapcsolásával. Igazolja a miniszterelnök Giorgia Meloni azon döntését, hogy a koalíciós társ Matteo Salvinit távol tartotta a belügyminiszteri poszttól, és helyette azt a Matteo Pientadosit nevezte ki, akinek tényleges belügyi tapasztalata van.