Miért wellness Japánban a leszbikus szexszolgáltatás és hogyan lehet pénzt keresni a gyűlöletkeltésből?
Keresztút előtt áll Szíria, ahol elűzték az országot diktatórikus eszközökkel kormányzó államfőt: eljöhet a béke korszaka, de az sem kizárt, hogy a szembenálló frakciók folytatják a 2011 óta tartó öldöklést. A The Conversation című lapnak nyilatkozó szakértők elmondják, szerintük mi szükséges a megnyugváshoz.
Németország is válaszút előtt áll, februárban választást tartanak, s úgy tűnik, a parancsnoki poszt visszakerül a kereszténydemokratákhoz. A párt élén a sokak által arrogánsnak tartott Friedrich Merz áll, akit a The Guardian mutatott be.
Hogyan keressünk pénz a községi oldalakon a gyűlöletkeltésből – erre a kérdésre válaszolnak a BBC-nek nyilatkozó marketingesek és pszichológusok. Japánban viszont a leszbikusoknak – és nem csak nekik – szolgáltató szexközvetítők keresnek jól, a részletekről az ügyfelek mesélnek.
Végül egy környezeti hír: valamennyire kezd visszatérni az élet az Aral-tó környékére, amely még ma is a szovjet tájpusztítás szomorú és dühítő jelképének számít.
A hét előrejelzése: elkerülhető a szíriai polgárháború kiújulása?
Egy évtizeddel ezelőtt, amikor hirtelen menekültek százezrei jelentek meg Európa határain, újságíróként többször is ellátogattam a magyar-szerb, a horvát-szerb, illetve a macedón-görög határra, ahol többek között százszámra találkoztam olyanokkal, akik Szíriából indultak el hosszú útjukra. Egyikük, egy ötven év körüli férfi elővette telefonját és fényképeket kezdett mutogatni. „Nézze, három házam volt Damaszkuszban, amikor a harmadikat is lerombolták, nem maradt más választásom, mint elmenekülni” – mesélte. Talán most ő és családja is azok között van, akik Basar Aszad szíriai diktátor hatalmának összeomlása után hazatérnek. De csak akkor van értelme visszaindulni, ha nem fenyeget a 2011 óta tartó polgárháború folytatódásának a réme, s a The Conversation című lap azt vizsgálja meg, miként lehet elkerülni a legrosszabbat.
Az elemzés szerint az egyik legfontosabb feladat, hogy a Nyugat kezdjen párbeszédet az ország új uraival, akik valószínűleg az elismerésért és külföldi segítségért cserébe hajlandóak lesznek mérsékelt politikát folytatni. Az új kormány – amelyben a vezető szerepet az egykor az al-Káida terrorszervezethez tartozó, időközben mérsékeltebbé vált erők játsszák – valószínűleg az afganisztáni tálibokhoz hasonló, ám annál visszafogottabb iszlám rendszert épít ki: az eddig megszólalt politikusok vallási és társadalmi toleranciát és pragmatikus gazdaságpolitikát ígérnek.
A másik feltétel teljesítéséhez komoly határváltozásokra lehet szükség: a szakértők szerint eljött az ideje annak, hogy Szíria és Irak területének egy részén létrejöjjön egy független kurd állam. A kurd állam létrehozását természetesen ellenzi Törökország – ahol ugyancsak jelentős számú kurd él – ezért az is elképzelhető, hogy a kurdoknak be kell érniük egy széleskörű, valódi autonómiával.
A hét személyisége: Friedrich Merz, aki minden bizonnyal Németország új kancellárja lesz
A 69 éves Friedrich Merz szinte mindenben az utolsó CDU-t képviselő kancellár, Angela Merkel ellentéte: Merkel protestáns volt, Kelet-Németországból jött, s bár kétszer házasodott, nem született gyermeke. Merz ezzel szemben több mint negyven éve él házasságban, apa és nagyapa, katolikus és változatlanul abban a nyugat-németországi Brilonban lakik, ahol világra jött. Az is komoly különbség, hogy míg Merkel népszerű volt a párton belül, Merz sok ellenséget szerzett magának és az is felmerült, hogy kizárják a CDU-ból.
Merz azt követően került vissza a nagypolitikába, hogy az őt a perifériára szorító Merkel visszavonult. Amíg nem a pártban nyomult, befektetési bankárként is tevékenykedett, s a pilótavizsgát is letette. Ebből lett is botrány: saját repülőgépével utazott Christian Lindner pénzügyminiszter esküvőjére, amelyet egy északi-tengeri kis szigeten, Sylten, tartottak. Környezetszennyezéssel és rongyrázással vádolták, ő viszont azonnal visszavágott: „Kevesebb üzemanyagot használok, mint bármelyik olyan autó, ami a szövetségi kormány tulajdonában van” – mondta. Merz magát keményen dolgozó, elkötelezett és precíz embernek tartja, míg ellenfelei ingerlékenynek és arrogánsnak tartják őt. Merz azt is hangsúlyozza, hogy patrióta. „A nacionalisták szeretik a hazájukat, viszont mindenki mást gyűlölnek. A patrióták is szeretik saját országukat, viszont tisztelik a többit is” – magyarázta.
Tett néhány idegenellenesnek tartott kijelentést is, a menedékkérőkről azt mondta egyszer, hogy olyan szociális turisták, akik azért jöttek Németországba, hogy megcsináltassák a fogsorukat, majd „kis pasáknak” nevezte a bevándorlók gyerekeit. Sohasem támogatta Merkel bevándorlási politikáját, közölte, nem lehet még egyszer megengedni, hogy több mint egy millió bevándorló érkezzen egy év alatt. Merz fenn akarja tartani az állami hitelfelvételekre vonatkozó korlátokat és komolyabban támogatná Ukrajnát, mint a jelenlegi kancellár Olaf Scholz.