Nem kell törődni az orosz propagandával, mert az ukránok idáig győzelemre állnak – állapítja meg Yuval Noah Harari, a világhírű történész-filozófus a Financial Times-ban közzétett kommentárjában. A jeruzsálemi Héber Egyetem tanára megerősíti, hogy a frontok megrekedtek, bár az oroszok azt sulykolják, hogy nyomulnak előre. A valóság azonban az, hogy az invázió kezdete óta egyetlen stratégiai céljukat sem érték el. Nem tudtak olyan városokat bevenni, mint Kijev, Harkiv vagy Herszon.
A helyzet az első világháború nyugati frontjára emlékeztet, ahol a könyörtelen tábornokok több tízezer katonát áldoztak, hogy megszerezzenek egy pár négyzetkilométernyi területet, tele üszkös romokkal. Ukrán szempontból van annak értelme, hogy taktikai visszavonulást hajtanak végre, mert így megkímélik embereik életét és saját erejüket, miközben az ellenség kivérzik, hiszen költséges támadásokat intéz, de csupán jelentéktelen eredményeket ér el.
Az igazság az, hogy az állóháborút az ukrán fél kényszerítette rá az oroszokra.