© sxc.hu |
A legutóbbi árváltozás óta a 95-ös bruttó átlagára 294-295 forint körül van, egy liter gázolajért pedig 284-285 forintot kérnek - szerdáig. Akkor viszont a Mol - a társaság több nagykereskedelmi partnerétől is kiszivárgó információink szerint - a benzin árát három forinttal csökkenti, a gázolajét viszont három forinttal emeli, s így már bruttó árakon számolva is jelentéktelenné válik majd a két üzemanyagféleség közti árkülönbség, s a legolcsóbb benzinnél biztosan többe kerül majd a legdrágább gázolaj.
De mi lehet az oka annak, hogy a benzin és a gázolaj ellentétes ármozgást produkál Magyarországon? A világpiacon a múlt héten átlagosan 2,2 százalékkal mérséklődött a benzin tőzsdei jegyzésára - a 95-ös hazai árcsökkenését ez meg is magyarázza. A gázolajjal azonban nem ilyen egyszerű a helyzet: a dízel jegyzésára is csökkent ugyanis, s bár ez forintban kifejezve csupán 0,9 százalékos, hazai áremelést nemzetközi árcsökkenésssel semmiféleképpen sem lehet magyarázni.
Az árvadászok szerint elég régóta világosan megfigyelhető, hogy az európai finomítók egyre kevésbé képesek kielégíteni a dízelolaj iránti igényt. Olyannyira, hogy komoly kihozatali problémákkal küzdenek, azaz igazodva egy idejétmúlt fogyasztási struktúrához, benzinből túl sokat, gázolajból túl keveset termelnek. Mivel ezt az arányt nem olyan egyszerű megváltoztatni, Európa exportálni kénytelen benzinfeleslegét, dízelolajból viszont behozatalra szorul.
A gázolaj iránti keresletnövekedés idehaza is egészen mellbevágó. A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint 2006 első hat hónapjában 18 százalékkal több gázolajt értékesítettek a magyar töltőállomások, mint a tavalyi esztendő hasonló időszakában. Márpedig ami jól fogy, annak az ára is megy felfelé.