Orbánék ellen szavaznak a bohócok
Tüntetés, szavazás, fáklyásmenet, autókonvoj színesíti a rendvédelmisek csütörtöki demonstrációját, a bohócforradalmat. Az eseményről folyamatosan tudósítunk.
Tüntetés, szavazás, fáklyásmenet, autókonvoj színesíti a rendvédelmisek csütörtöki demonstrációját, a bohócforradalmat. Az eseményről folyamatosan tudósítunk.
Ha nem teljesülnek a követeléseik, a szakszervezetek a bohóctüntetés után is folytatják a demonstrációkat. A bohócforradalommal egy időben 140-150 autó vonult fel Budapesten. Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke szerint széles körű társadalmi egyetértésre van szükség a kormány egyes intézkedései ellen; a bohócforradalommal ezt akarják elindítani.
A miniszterelnök szóvivője sajnálatos dolognak nevezte, hogy a saját állományuk érdekeinek képviselete helyett a szakszervezeti vezetők "bohóctréfát" próbálnak űzni. "Bohóctréfát űzni emberekkel és családokkal nem szép dolog" - fogalmazott.
Az utcai demonstrációk eddig több tízmillió forintba kerültek a rendvédelmi szakszervezeteknek - állítják a hvg.hu forrásai. A kormányzat valószínűleg számol azzal, hogy a tüntetésekre szánt pénz előbb-utóbb elfogy. Csakhogy várhatóan egyre több olyan demonstráció lesz, amit már nem a szakszervezetek, hanem magánszemélyek szerveznek és pénzelnek.
A hónap végén, az ország EU-s elnökségének utolsó napján pedig nagygyűlést terveznek az érdekvédelmi ágazatok. Minden eddiginél hatásosabb akcióra készülnek a szakszervezetek június 16-án: egyszerre több helyszínen, több óráig tartó forgalomlassítással blokkolják az ország, a megyeszékhelyek és a városok legfontosabb főútvonalait, a ki- és bevezető utakat.
A szakszervezetek szerint visszalépést jelent az érdekegyeztetés rendszerének átalakítása, amelyet az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetéseként értékelnek, és attól tartanak, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács nem lesz hatékony fórum a munkavállalói érdekek védelmére, ez pedig néhány érdekképviselet szerint súlyos társadalmi feszültségekhez vezethet.
Szolidaritását fejezte ki a magyar munkavállalókkal és a szakszervezetekkel az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) Athénban zajló 12. kongresszusa a csütörtöki záróülésén, a magyar szociális párbeszéd hiánya miatt, a szervezet érdemi egyeztetésekre szólította fel a magyar kormányt.