A Tabánban ért véget a fesztiválhangulatú Pride-felvonulás
Utolsó frissítés:
A júniusban elfogadott homofóbtörvény, valamint a múlt héten meghirdetett "gyermekvédelmi" népszavazás után ma szivárványba borult a főváros: a Pride-hónap szombat délután a szokásos felvonulással zárult. A résztvevők a Madách téren gyülekeztek, a program a Tabánban ért véget. A város több pontjára is ellendemonstrációt hirdettek meg, de a rendőrség és a szervezők is mindent megtettek a biztonságos vonulás érdekében. Percről percre tudósításunkat olvashatják.
Most érkezett
Percről percre
Háromnegyed 3-kor tele a Madách tér
A tömeg eleje kiszorult az útra.
A törvény egyfajta szelepként működik
Kollégánk arról beszélgetett a helyszínen egy meleg párral, milyennek érzik a közhangulatot a homofóbtörvény megszületése óta. Mint elmondták, őket nem érte jelentősen több atrocitás, mióta a törvényt elfogadták, úgy vélik, az inkább egyfajta szelepként működik a társadalom egy alapvetően nagyon kicsi, de vokális szegmense számára.
A pár arra számít, hogy ma nagyobb számban lesznek ellentüntetők, de nem gondolják úgy, hogy társadalom valóban homofób lenne. Szerintük az interneten most sokkal többen mernek felszólalni ellenük, de a valóságban szerencsére nem ezt tapasztalják.
Fideszes politikusok várhatóan nem lesznek a felvonuláson
Erről Gulyás Gergely beszélt a legutóbbi Kormányinfón. Amikor a Telex újságírója feltette neki a kérdést, hogy lesznek-e kormánypárti képviselők a Pride-on, Gulyás úgy válaszolt, nem tartja valószínűnek, mert "az érintetti kör nem fedi egymást". Erre a mondatra az újságírók között kitört a nevetés.
Lassan tele a gyülekezés helyszíne
Tudósítónk szerint fél háromra a Madách tér szinte teljesen megtelt emberekkel, szivárványszínű zászlókkal és kiegészítőkkel. Ellentüntetők nincsenek a helyszínen, egyelőre vidám, nyugodt a hangulat.
Péntek éjjel egyébként a Képviselői Irodaház is szivárványba borult, csak nem magától
Az All Out és a Budapest Pride jogvédő szervezetek aktivistáki szivárványszínű és magyar zászlókkal világították ki Budapestet, hogy felhívják a kormány figyelmét: az LMBTQ emberek is részei a magyar társadalomnak, és ugyanazokat a jogokat érdemlik, mint minden más állampolgár. A Képviselői Irodaház kivilágításával azt szerették volna üzenni, hogy: “Büszke LMBTQ-emberek vagyunk. Létezünk, és harcolni fogunk a jogainkért!”
Résen vannak a szervezők
Az egyik helyszíni tudósítónk egy órával ezelőtt, negyed 2 környékén sétált az Astoriától a Madách tér felé, ahol kétszer állították meg a szervezők, hogy megkérdezzék tőle, merre tart. Azt kérték tőle, csak akkor haladjon tovább a tér felé, ha a Pride-on szeretne részt venni.
A Tabánban beszédet mond majd Karácsony Gergely és Szél Bernadett is
A menet a tervek szerint 17 órakor ér majd a Tabánba, ahol 18 óráig a következő felszólalók lépnek majd a színpadra:
- Lang Györgyi (házigazda),
- Hegedűs Máté (a Budapest Pride szervezője),
- Vladimir Luxuria (az Európai Parlament első transznemű képviselője),
- Hegedűs Emmett (transznemű fiatal),
- Szél Bernadett (országgyűlési képviselő),
- Vay Blanka (Prizma Transznemű Közösség aktivistája),
- és Karácsony Gergely (Budapest főpolgármestere).
Milyen útvonalon halad majd a tömeg, és hol várható ellendemonstráció?
Az idei kordonmentes felvonulás útvonala: Madách tér- Astoria - Kálvin tér - Fővám tér - Szabadság híd - Szent Gellért rakpart - Döbrentei tér - Tabán. Az alábbi pontok bármelyikén beléphetnek, illetve távozhatnak is a résztvevők.
A szervezők által közzétett térképen az ellendemonstrációk helyszínei is szerepelnek, mivel azokból is jut az idei felvonulásra bőven, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a rendőrség kiemelt létszámban biztosítja az eseményt, a veszélyes részeken élő erővel és kordonokkal is elzárja az ellentüntetőket. A menetkísérők és a Budapest Pride mobilcsapatai szintén rendkívül felkészülten várják az esetleges próbálkozásokat, a beengedő pontokon előzetes szűrést végeznek.
A résztvevőktől azt kérik, a következő helyeken fokozott figyelemmel járjanak:
- a Kelenhegyi út 4. környékén, a Gellért Szállónál,
- a Fővám tér északi és déli oldalán,
- az Andrássy útnak a Bajcsy-Zsilinszky út és Vörösmarty utca közötti szakaszán, illetve a Bajcsy-Zsilinszky út és a Nyugati tér között,
- a Döbrentei téren, az Erzsébet királyné szobornál,
- a Deák Ferenc téri, evangélikus templom előtti területen.
További ellendemonstrációkat jelentettek be:
- a Szabad sajtó útjára,
- a Kossuth Lajos térre,
- a Clark Ádám térre,
- a Széchenyi térre
- a Ferenciek terére,
- a Nyugati térre,
- a Szabadság térre,
- a Blaha Lujza térre,
- illetve a Kvassay Jenő úton található parkolóba, a Budapest Park mellé.
Nem csak ünnep, tiltakozás is az idei felvonulás
Vedd vissza a jövőd!
- ezzel a szlogennel hirdették meg a Budapest Pride szervezői az idei felvonulást, amelyet nem csak ünnepnek, hanem tiltakozásnak is szánnak a júniusban elfogadott homofóbtörvény, a gyűlöletkeltő plakátok, a transznemű embereket megbélyegző alkotmánymódosítás és a jogi nemváltás betiltása, az örökbefogadás ellehetetlenítése, az Egyenlő Bánásmód Hatóság megszüntetése, és az állandóvá vált, uszító, homofób, gyűlölködő közbeszéd ellen is.
A gyülekező 14 órától kezdődik a Madách téren, ahol 15 órakor beszédet tart Csikós Ádám (a Budapest Pride szervezője, vele készült interjúnk ide kattintva érhető el) és Terry Reintke (Európai Parlament LMBTI Frakcióközi Csoportjának társelnöke), majd ezután indul a menet. A szervezők azt javasolják, hogy a résztvevők az 1-es, illetve 2-es metróval menjenek a Deák térre, és onnan közelítsék meg a Madách teret, vagy érkezzenek az Astoria felől. Ha a Nyugati tér és az Oktogon felől érkezne valaki, annak azt tanácsolják, inkább szálljon fel a Földalattira. A résztvevőktől a szervezők azt kérik, kerüljék az Erzsébet híd környékét, és az Andrássy, valamint a Bajcsy-Zsilinszky utat a menet indulása előtt.
A fővárosban jelentős forgalomkorlátozások lesznek délután: