A pedagógusjelöltek szolidaritási demonstrációjával folytatódott a tanársztrájk első napja
Utolsó frissítés:
A január végi kétórás figyelmeztetősztrájk, majd a gördülő polgári engedetlenség után március 16-án indult a közoktatásban dolgozók határozatlan idejű sztrájkja. A tanárok mellett több ezer diák tüntetett a Kossuth téren, de délután fél 4-kor is volt egy demonstráció az Emmi egyik épülete előtt. Percről percre frissülő tudósításunkat olvashatja.
Most érkezett
Beszédekre várva
„Fizessétek ki a tanárainkat!”, illetve „A sztrájk alapjog!” és "Szabad ország, szabad oktatás" – kántálja a tömeg a Kossuth téren, miközben a beszédekre vár.
Közben felhangzik a Kossuth-nóta is.
Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje - írta a SzülőiHang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg azután, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem (a kötelező oltásról szóló rendeletet végül eltörölték - a szerk.).
A sztrájknak nem lett eredménye, a következő hónap közepétől pedig gördülő polgári engedetlenséggel tiltakoztak a tanárok a kormány február 11-i rendelete ellen, amely előírja, hogy a tanároknak a sztrájk alatt is meg kell tartaniuk az óráik jelentős részét, és minden osztályban külön gyermekfelügyeletet kell biztosítani.
A két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, és hozzátették, hogy legalább akkora részvételre számítanak, mint január 31-én, de nem lehet megjósolni a létszámot, mert szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbálják akadályozni a részvételt.
A sztrájk mellett több demonstrációt és felvonulást is szerveztek a tanárok támogatásáért: szolidaritási menetet tartott a Diákok a tanárokért, a Diáktüntetés a tanárainkért, illetve szolidaritási demonstrációt rendeztek a pedagógusjelöltek az Emberi Erőforrások Minisztérumának Akadémia utcai épületénél, 15.30-kor.
Percről percre
„Tök mindegy, hogy bal vagy jobb, a sztrájk mindenhol alapjog!”
Továbbra is hangosak a diákok, akik lassan elérik a Parlamentet. A menetet kevés rendőr kíséri, de szervezetten vonulnak.
A Szent István Gimnázium is csatlakozott, a Poliban 3 napig csak a végzősöknek lesz óra
A budapesti Szent István Gimnáziumban 24 tanár sztrájkolt.
„Az iskolavezetés döntése értelmében március 16-án, 17-én és 18-án csak a végzős évfolyamnak tartunk órákat” – olvasható abban a levélben, amelyet a Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnáziumban tanulók szülei kaptak meg. A Politechnikum tanárainak ugyanis döntő többsége nyilatkozott úgy, hogy ezen a héten sztrájkol – tudta meg az Eduline.
A Kecskeméti Németh László Gimnázium tizenhat fős tantestületének hat tagja vesz részt a sztrájkban, a szintén kecskeméti Kertvárosi Általános Iskolában a tizenhat pedagógus közül tizenöten döntöttek ugyanígy. A Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kecskeméti Tagintézményeiben tizenkilencen sztrájkolnak, a Bolyai János Gimnáziumban huszonegy pedagógus csatlakozott a pedagógussztrájkhoz, négy pedagógus pedig szolidaritási nyilatkozatot írt alá.
Sőt, egyházi iskola is bekapcsolódott a tiltakozásba. A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Iskola 21 pedagógusa is csatlakozott a pedagógusok országos mozgalmához. „Kiállunk a pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülése mellett, valamint az oktatás minőségében és eredményességében kulcsszerepet játszó munkafeltételek érdemi javításáért. Tiltakozunk a diákok és a pedagógusok túlterheltsége ellen. Kötelességünknek érezzük felhívni a figyelmet az oktatás mindenkori kiemelt fontosságára. Törekvéseink nem irányulnak kollégáink, iskolánk vezetősége és legfőképpen tanítványaink ellen, hiszen mindannyian a jelen és a jövő generációjának érdekét szem előtt tartva cselekszünk” - írják az Eduline szerint.
A Fazekas szolidáris, de nem sztrájkol
Az ország egyik legjobb iskolájának számító a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium több mint 50 tanára írta alá azt a szolidaritási nyilatkozatot, amelyben egyetértenek a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete által bejelentett sztrájkkövetelésekkel – írja a Telex. A nyilatkozatban ugyanakkor azt írják: az elégséges szolgáltatás előírt feltételei ellehetetlenítik a valódi sztrájk lehetőségét, annak érdekérvényesítő szerepét. A sztrájkjogot így lényegétől, a nyomásgyakorlás eszközétől fosztották meg.
Közben újabb iskola jelezte, hogy csatlakozott a tiltakozáshoz. Az Eduline azt írja, hogy a Pécsi Meszesi Általános Iskola kilenc pedagógusa és az Agárdi Chernel István Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai is tiltakoznak.
Egyre nagyobb diáktömeg vonul a Kossuth térre
"Ti mindig csak értünk, mi most értetek" - áll az egyik molinón. A diákok hangos "tanulni akarunk, tanítani ki fog", "nincs pénz, nincs tanítás" kiabálással vonulnak az Akadémia utcán. Több ablakból is fotózzák, videózzák őket.
A Bazilikánál körülbelül ezer diák gyűlt össze
Innen indulnak tovább a Kossuth térre. Azt kiabálják, hogy „sztrájkrablók!”, és hogy „fizessétek ki a tanárainkat!”. A másik sláger a „tanár nélkül nincs jövő”. A Zrínyi utcán vonulnak tovább, ott rengetegen tapsolnak nekik az ablakokból, hangosan éljenzik őket.