A pedagógusjelöltek szolidaritási demonstrációjával folytatódott a tanársztrájk első napja
Utolsó frissítés:
A január végi kétórás figyelmeztetősztrájk, majd a gördülő polgári engedetlenség után március 16-án indult a közoktatásban dolgozók határozatlan idejű sztrájkja. A tanárok mellett több ezer diák tüntetett a Kossuth téren, de délután fél 4-kor is volt egy demonstráció az Emmi egyik épülete előtt. Percről percre frissülő tudósításunkat olvashatja.
Most érkezett
A Kossuth téren néhány száz diák várja a tüntetőket
Rengeteg diák koordinál, ők narancssárga mellényben vannak. Közben a szolidaritási menet hamarosan a Kossuth térre ér.
Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje - írta a SzülőiHang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg azután, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem (a kötelező oltásról szóló rendeletet végül eltörölték - a szerk.).
A sztrájknak nem lett eredménye, a következő hónap közepétől pedig gördülő polgári engedetlenséggel tiltakoztak a tanárok a kormány február 11-i rendelete ellen, amely előírja, hogy a tanároknak a sztrájk alatt is meg kell tartaniuk az óráik jelentős részét, és minden osztályban külön gyermekfelügyeletet kell biztosítani.
A két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, és hozzátették, hogy legalább akkora részvételre számítanak, mint január 31-én, de nem lehet megjósolni a létszámot, mert szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbálják akadályozni a részvételt.
A sztrájk mellett több demonstrációt és felvonulást is szerveztek a tanárok támogatásáért: szolidaritási menetet tartott a Diákok a tanárokért, a Diáktüntetés a tanárainkért, illetve szolidaritási demonstrációt rendeztek a pedagógusjelöltek az Emberi Erőforrások Minisztérumának Akadémia utcai épületénél, 15.30-kor.
Percről percre
A gimnazisták menete is úton van
„TANÁRAINKKAL VAGYUNK!”
– áll a hatalmas molinón, amelyet a diákok visznek a főváros utcáin. Helyszíni tudósítónk szerint 3–400 diák lehet a megmozduláson, rendőri kísérettel vonulnak a Bazilika felé.
A Széll Kálmán térről szintén 400 diák vonul a Margit hídon keresztül a Kossuth tér felé, kockás zászlókat lengetnek, azt kiabálják, hogy „a sztrájk alapjog”.
Februárban még egyedül sztrájkolt az iskolájában egy tanár, mostanra hat kollégája is csatlakozott hozzá
Február közepén számos iskola csatlakozott a gördülő polgári engedetlenséghez, volt olyan iskola, ahol majdnem ötven tanár vett részt a megmozdulásban.
Ugyanekkor volt egy pedagógus, egy általános iskolai tanár, aki az iskolájában egyedül élt a polgári engedetlenség eszközével. Simkó Edit a Facebook-oldalán azt írta, ezzel tiltakozik a kormány sztrájkot ellehetetlenítő rendelete ellen. Nem érezte magát magányosnak, sőt felnőtt, felelős polgárnak érezte magát, ami felszabadította.
Simkó most arról számolt be a Facebookon, hogy nincs egyedül: hat kollégája csatlakozott a sztrájkhoz az iskolájából.
Omló vakolatú tanári szobából jelentkeztek be a táti tanárok
A táti általános iskola pedagógusai is csatlakoztak a sztrájkhoz, fotót is posztoltak a tanárijukból. Ezt itt lehet megnézni.
Keszthelyi és szombathelyi pedagógusok is tiltakoznak. Az Eduline azt írja, Kecskeméten legalább nyolc iskolában sztrájkolnak tanárok. A zalaegerszegi Ady iskola tantestületének 44 tagja (+5 fő támogatása mellett) szintén kiállt az oktatás ügyéért.
Lilu: Mi itthon maradtunk ma a fiúkkal, ennyit tudok én tenni a pedagógusokért
„Mi itthon maradtunk ma a fiúkkal. Meg tudtam oldani, de aki nem, megbeszélte a többiekkel, és egymásnál töltik a mai napot. Ennyit tudok én tenni a pedagógusokért, nem sok... de valami. Akiknek minden nap csak köszönhetünk. Akikre a legfontosabb kincseinket bízzuk minden nap. Akik velünk együtt nevelik, építik, formálják a srácokat, lányokat. És akiknek szükségük van a támogatásunkra. A jövőnk az ő kezükben van. Becsüljük meg őket!”
– írta Instagramon Lilu szerda délelőtt.
A műsorvezető már a januári sztrájk apropóján is írt a követőinek arról, hogy mennyire fontos foglalkozni a valósággal is, márpedig a valóság a szuper kajafotókon és a pálmafás képeken túl az, hogy a tanároktól „elvárjuk, hogy türelmesek, felkészültek, kedvesek legyenek. Hogy legyen energiájuk, minden gyerek saját problémájára is. Hogy észrevegyék, ha a gyerekkel valami nem oké, hogy mindent ugyanúgy megtanítsanak, különböző képességű gyerekeknek. És a gyerekekre figyeljenek… ne arra, hogyan jönnek ki havi 130 ezerből…”
Nagy Ervin 12 pontban foglalta össze, mit kellene tenni az oktatásban
A színász a Lauder Javne Iskola dolgozóinak 12 felkiáltójelét sorolja el a videóban!
Mosonmagyaróvár is csatlakozott
A mosonmagyaróvári Ujhelyi Imre Általános Iskola tizenhat dolgozója reggel nyolc és tíz között polgári engedetlenségi akcióban vett részt.
A IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola pedagógusai közül huszonkilencen nem vették fel a munkát szerdán, hat pedagógus pedig aláírásával fejezte ki szolidaritását. Megmozdulásukat támogatja a szülői közösség 182 tagja is.
Az Eduline-nal a budapesti Németh László Gimnázium egyik pedagógusa azt közölte, náluk tizenkilencen kezdtek sztrájkolni.