A pedagógusjelöltek szolidaritási demonstrációjával folytatódott a tanársztrájk első napja
Utolsó frissítés:
A január végi kétórás figyelmeztetősztrájk, majd a gördülő polgári engedetlenség után március 16-án indult a közoktatásban dolgozók határozatlan idejű sztrájkja. A tanárok mellett több ezer diák tüntetett a Kossuth téren, de délután fél 4-kor is volt egy demonstráció az Emmi egyik épülete előtt. Percről percre frissülő tudósításunkat olvashatja.
Most érkezett
Egyre több iskola jelzi a csatlakozását
Az Eduline úgy tudja, a Városmajori Kós Károly Általános Iskola negyvenöt pedagógusa közül húszan sztrájkolnak. Az Újpesti Karinthy Frigyes Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában huszonhárman tagadták meg a munkát szerda reggel. A budapesti Budenz József Általános Iskola ötvennyolc tanára közül harmincöten sztrájkolnak ma. A tatabányai Dózsakerti Váci Mihály Általános Iskola Dózsa György Sportiskolai Általános Iskola 19 pedagógusa csatlakozott a mai sztrájkhoz.
Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje - írta a SzülőiHang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg azután, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem (a kötelező oltásról szóló rendeletet végül eltörölték - a szerk.).
A sztrájknak nem lett eredménye, a következő hónap közepétől pedig gördülő polgári engedetlenséggel tiltakoztak a tanárok a kormány február 11-i rendelete ellen, amely előírja, hogy a tanároknak a sztrájk alatt is meg kell tartaniuk az óráik jelentős részét, és minden osztályban külön gyermekfelügyeletet kell biztosítani.
A két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, és hozzátették, hogy legalább akkora részvételre számítanak, mint január 31-én, de nem lehet megjósolni a létszámot, mert szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbálják akadályozni a részvételt.
A sztrájk mellett több demonstrációt és felvonulást is szerveztek a tanárok támogatásáért: szolidaritási menetet tartott a Diákok a tanárokért, a Diáktüntetés a tanárainkért, illetve szolidaritási demonstrációt rendeztek a pedagógusjelöltek az Emberi Erőforrások Minisztérumának Akadémia utcai épületénél, 15.30-kor.
Percről percre
A Tanárblog egész napos Fogadóórát tart
Az órarend szerint a szervező szakszervezetek vezetői, volt oktatási miniszterek (Hiller István, Magyar Bálint), oktatáspolitikusok, szociológusok, közgazdászok mondják el véleményüket a magyar iskolarendszerről.
A Fogadóóra Youtube-csatornája itt elérhető.
Szegeden több iskolában is sztrájkolnak a tanárok
Szegeden több iskolában, így például a Radnóti Miklós és a Deák Ferenc Gimnáziumban is sztrájkolnak a tanárok a hvg.hu tudósítója szerint. Munkatársunk azt is írta, hogy három olyan általános iskola is van, amelynek pedagógusai csatlakoztak a szerdai országos munkabeszüntetéshez. Pontos számokat ugyan nem tudott mondani a PSZ megyei elnöke, de kora délutánra talán arról is lehetnek információk, hogy a megyei intézmények közül mennyiben nem tanítanak ma, és hányan gondolták úgy, hogy kiállnak az igazukért.
Szolidaritásul a diákok, egyetemi hallgatók és oktatók is leállnak pár órára: Szeged központi terére szerveztek egy kétórás támogató megmozdulást, délután 4 órától pedig a Klauzál téren szólalnak fel pedagógusok, oktatók és diákok.
A NoÁr is a tanárok mellett: klipben mondja el, miért is tüntetnek
"Tanítani akarunk, de nem mindegy, hogyan":
A kőbányai Szent László Gimnázium előtt szülők is megjelentek
„A kőbányai Szent László Gimnázium előtt fergeteges hangulatban indul a sztrájk, komoly szülői támogatással!” – írta az iskola Facebook-bejelentkezésében.
A gimnázium előtt a sztrájk reggelén egy tucatnyi szülő is megjelent, akik „Szülők a tanárok mellett a gyerekekért” feliratú molinót tartottak.
Wekerletelep hat iskolája csatlakozott
A sztrájkhoz hat iskolából csatlakoztak pedagógusok: az Erkel Ferenc Általános Iskolából, a Hungária Általános Iskola és Kollégiumból, a Kispesti Deák Ferenc Gimnáziumból, a Kós Károly Általános Iskolából, a Pannónia Általános Iskolából, a Puskás Ferenc Általános Iskolából.
A PDSZ Facebook-oldalán jelentkeztek be, mint mondták, a bérek rendezését és a kötelező óraszámok csökkentését követelik, ragaszkodnak ahhoz, hogy teljes értékű sztrájkot tarthassanak.
Színházban is elmesélik, mi zajlik az iskolákban
Véletlenül húsbavágóan összeért a színház és az élet. Miközben a pedagógusok sztrájkolnak és polgári engedetlenséggel hívják fel országszerte a figyelmet a magyar iskolában tapasztalható áldatlan állapotokra, a Káva Kulturális Műhely gyakorló tanárok valós történeteit dolgozta fel egy színdarabban. Tulajdonképpen a tiltakozás okait foglalták össze a színház eszközeivel. Erről itt írtunk.
Pénzzel is lehet támogatni a tiltakozó tanárokat
„A Tanítanék polgári engedetlensége és a szakszervezetek sztrájkja amilyen fontos kiállás, annyira költséges és kockázatos is. A sztrájk idején támogatásra szoruló, vagy a polgári engedetlenségért bármilyen hátrányt szenvedő kollégák részére ezért sztrájkalapot hozunk létre! Egy 10.000 forintos adománnyal például segíthetsz pótolni egy kolléga egynapi elmaradt nettó bérét” – írja a Civil Közoktatási Platform.