Oscar-díjas a Dűne magyar berendezője, a CODA a legjobb film - ez volt az idei Oscar-gála
Utolsó frissítés:
Magyar idő szerint hétfő hajnalban rendezték meg a 94. Oscar-gálát. Sipos Zsuzsanna, a Dűne berendezője Oscar-díjat kapott, Will Smith levert egyet Chris Rocknak, az egy siket család egyetlen halló tagjáról szóló CODA lett a legjobb film. Ez volt percről percre tudósításunk a ceremóniáról.
Most érkezett
Jane Fonda is jelelt az Oscar-díjátadón 1979-ben
Emlékezetes pillanat volt, amikor 1979-ben Jane Fonda átvette a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díját a Hazatérés című filmben nyújtott alakításáért, és a beszédjének egy részét jelelve kommunikálta, ugyanis a filmakadémia akkori elnöke visszautasította, hogy feliratozzák a gálát.
Fonda reakciója erre a következő volt:
"Részben jelelek ma este, mert miközben csináltuk a filmet, figyelmesebbek lettünk a hátrányos helyzetűek problémáira. Több mint 14 millió ember siket, és hátrányos helyzetük láthatatlan, és nem tudnak osztozni a ma este örömében. Így hát ez az én eszközöm, hogy elismerjem őket".
- A legjobb film: CODA
- A legjobb rendező: Jane Campion, A kutya karmai közt
- A legjobb női főszereplő: Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
- A legjobb férfi főszereplő: Will Smith, Richard király
- A legjobb női mellékszereplő: Ariana DeBose, West Side Story
- A legjobb férfi mellékszereplő: Troy Kotsur, CODA
- A legjobb adaptált forgatókönyv: CODA
- A legjobb eredeti forgatókönyv: Belfast
- A legjobb jelmez: Szörnyella
- A legjobb eredeti filmzene: Dűne
- A legjobb animációs rövidfilm: The Windshield Wiper
- A legjobb animációs film: Encanto
- A legjobb smink és frizura: The Eyes of Tammy Faye
- A legjobb vágás: Dűne
- A legjobb operatőri munka: Dűne
- A legjobb hang: Dűne
- A legjobb vizuális effektek: Dűne
- A legjobb eredeti betétdal: “No Time To Die” (Nincs idő meghalni)
- A legjobb dokumentumfilm: Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
- A legjobb nemzetközi film: Vezess helyettem, Japán
- A legjobb élőszereplős rövidfilm: The Long Goodbye
- A legjobb rövid dokumentumfilm: The Queen of Basketball
- A legjobb látványtervezés: Dűne
Percről percre
Egy meghitt pillanat a gáláról
Szép pillanatot kapott el az AFP fotósa: Sian Heder ünnepli a CODA adaptált forgatókönyvéért kapott Oscar-díját a férje karjaiban. (Sian Heder a beszédében egyébként kijelentette: örül, hogy diszkógömbnek öltözött.)
Billie Eilish a színpadon
A Bond-főcímdalt énekli. Oscart még nem kapott, minden más lehetséges díjat igen.
Kenneth Branagh beszéde pont olyan volt, mint a Belfast című film
Elég érdektelen és elég unalmas, de elegáns. (Igen, nem értjük, hogy kaphatta meg a Belfast a legjobb forgatókönyv díját, alul a kritikánkban hosszabban is kifejtjük, miért.) A korábbi években ötször jelölt és eddig díj nélkül maradt Branagh kötelességtudóan felsorolt körülbelül nyolcszáz embert és céget, akiknek köszönettel tartozik, majd kötelességtudóan elmondta, hogy a Belfast "az öröm és remény kereséséről szól az erőszak árnyékában", majd kötelességtudóan hozzátette, hogy soha nem fogjuk elfelejteni azokat, akik odavesztek Észak-Írországban.
Meh.
A CODA kapta a legjobb adaptált forgatókönyv díját is
Sian Heder író-rendező megköszönte a díjat a csapatának, és mindenkinek, aki hitt benne, és a független filmjében az út során. Elmondta: az, hogy megírta és megrendezte a CODA-t, megváltoztatta az életét, emberi és művészi értelemben is.
Heder megköszönte a családjának, akik ott voltak a gálán, és a férjének is. "Olyan nehéz egyszerre rendezni és anyának lenni, de köszönöm, hogy ezt lehetővé tetted" - mondta neki. A stábnak végül azt üzente: "örökké szeretlek titeket!".
A Belfast behúzta az első Oscar-díját
A legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscar-díjat kapta Kenneth Branagh filmje.
A díjat az idén 15 éves Juno című film szereplői: Elliott Page, J.K.Simmons és Jennifer Garner adták át.
Ezek voltak még versenyben:
- Ne nézz fel!
- Richard király
- Licorice Pizza
- A világ legrosszabb embere
Azért nekünk is van egy tippünk, mitől lehet igazán unalmas az Oscar-gála
Jó, persze, tisztában vagyunk vele, hogy ez egy üzleti vállalkozás, hogy mindent a pénz mozgat, satöbbi, de azért az után, hogy a gála szervezői szerint a világ legfontosabb kérdése, hogyan is lehetne izgalmasabb a nézők számára a műsor, elég furán veszi ki magát, hogy kábé ötpercenként jön egy baromi hosszú reklámblokk. Vagy legalábbis ha minket kérdeznének, a legjobb rövidfilm díjának élő átadását választottuk volna, vagy a több órányi reklámot, hát, nem hezitálnánk sokáig a válasz előtt.
Mila Kunis az okos lány a meséből
Aki úgy beszél az Ukrajna elleni háborúról, hogy közben nem beszél róla. Az egyik élőben előadott betétdalt vezette fel úgy, hogy arról beszélt, van, akiknek "az elképzelhetetlen sötétség ellen harcolniuk", és milyen fontos az ellenállás.
Egy perc néma csönddel fejezték ki szolidaritásukat az ukrán emberekkel
Az Oscar-gála felénél egy perc néma csöndet kértek a vendégektől; a műsor szervezői és a hollywoodi filmipar képviselői így fejezték ki szolidaritásukat az ukrán emberekkel, továbbá arra kérték a jelenlévőket és a közvetítés nézőit, hogy ha tehetik, segítsék Ukrajnát.
"Miközben a film egy fontos médium, hogy kifejezzük emberségünket a konfliktusos időkben, a valóságban ukrán családok millióinak van szükségük élelemre, orvosi segítségre, tiszta vízre és készenléti segítségre. A források szűkén vannak, és mi - együtt, mint egy globális közösség - többet tudunk tenni" - szólt az egyperces néma csönd alatt a kivetítőre került szöveg.