Ilyen temetést még nem látott a világ: végső búcsút vesznek II. Erzsébettől
percről percre

Ilyen temetést még nem látott a világ: végső búcsút vesznek II. Erzsébettől

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétezer vendég, ötszáz külföldi vezető és a képernyők előtt több millió néző követte hétfőn a 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő állami temetését. A mai ceremónia összehasonlíthatatlan bármilyen más temetéssel: egyszerre világpolitikai és családi esemény.

Most érkezett

Búcsú és politikai felvonulás

Kétezer vendég, ötszáz külföldi vezető és a képernyők előtt feltehetően több millió néző követi a 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő állami temetését. A mai ceremónia összehasonlíthatatlan bármilyen más temetéssel. A temetés, illetve az azt megelőző napok a komor alkalom mellett országvezetők és politikus példátlan találkozója is. A Westminster apátságban uralkodók, hercegek, elnökök és miniszterelnökök gyűlnek össze, hogy végső búcsút vegyenek a hetven éven át uralkodó királynőtől. A hétfői esemény azonban nemcsak a tisztelgésre ad lehetőséget, hanem arra is, hogy ezek a politikusok láttassák magukat. „Ez az évszázad temetése. A világ minden vezető politikusa látni akarja ezt, és magát is láttatni akarja. Azok, akik nincsenek ott, korunk legnagyobb fogózkodási lehetőségét szalasztják el” – magyarázta a BBC-nek egy diplomata a mai nap jelentőségét.

Ez egy olyan esemény, ahol minden meghívónak, minden ültetésnek és kézfogásnak jelentősége van. Nem véletlen tehát, hogy a vendéglista is egyfajta hatalmi barométer. Kevés az az ország, amely elől teljesen elzárták a részvétel lehetőségét. Oroszországot és Fehéroroszországot az ukrajnai háború miatt nem hívták meg, és kimaradt a meghívottak köréből Szíria, Mianmar, Afganisztán és Venezuela is. A hűvösebb viszony jeleként néhány országnak csak a nagykövetét hívták meg, nem pedig a vezetőjét – ilyen például Észak-Korea.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Joe Biden megérkezett az apátságba

Az amerikai elnök a first ladyvel, Jill Bidennel vesz részt a ceremónián. Szintén megérkezett Emmanuel Macron francia elnök. A két vezető azon kevesek egyike, akik saját autóval közelíthették meg a Westminstert és nem a szervezők által biztosított busszal érkeztek.

A menetrend

A királynő koporsóját hétfő délelőtt átviszik a Westminster Hall közvetlen közelében emelkedő Westminster-apátságba, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázótemplomába, ahol búcsúszertartással adóznak a néhai uralkodó emlékének. A ceremónia brit idő szerint délelőtt tizenegy órakor kezdődik kétezer meghívott vendég jelenlétében.

A nagyjából egyórás búcsúszertartás után II. Erzsébet királynő koporsóját lassú díszmenetben a Hyde Park délkeleti sarkában emelkedő Wellington-emlékműhöz viszik.

A menet hozzávetőleg egy óra alatt ér ide, és innen gépjármű viszi a koporsót a királyi család legnagyobb rezidenciájára, a London központjától körülbelül 25 kilométerre nyugatra fekvő Windsorba. A konvoj lakott területeken halad majd át, az autópályákat elkerülve, hogy a kijelölt út mentén a lakosság fel tudjon sorakozni.

Katonai parádé előzi meg a gyászszertartást

Változatos katonai egyenruháknak lehetnek tanúi azok, akik ma kimerészkedtek a Westminsterben, London kormányzati negyedében összegyűlt tömegbe. A hadsereg gyakorlatilag minden egysége képviselteti magát: a magas fekete sapkáról ismert királyi gárdisták, tengerészgyalogosok, menetelő zenekar és a légierő is felvonul.

70 éve nem temettek uralkodót Londonban

Legutóbb Sir Winston Churchill korábbi brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen 1965-ben. Előtte II. Erzsébet királynő édesapjától, VI. György királytól vettek búcsút állami temetéssel 1952 februárjában. A hétfői londoni búcsúztatási rendezvényeket példátlan biztonsági intézkedések kísérik. A Scotland Yard közölte, hogy több mint tízezer rendőre vesz részt az események biztosításában.

Kezd megtelni a Westminster Abbey

A temetés kezdetéig még közel egy óra van hátra, de a Westminster apátság már szinte teljesen megtelt. Folyamatosan érkeznek a vendégek, a 2200 férőhelyet a királyi család tagjai, brit politikusok és külföldi országok államfői – köztük Novák Katalin és férje, Veres István – foglalják majd el.

Tömegeket mozgatott meg

II. Erzsébet halála óta bő egy hét telt el, hétfőn végső búcsút vesznek tőle, ami a maga fizikai valójában lezár egy korszakot. Fejben és lélekben már sokkal nehezebb megvalósítani a leválást egy olyan figuráról, aki egy ország önképének ennyire szerves része lett. Pedig Erzsébet a maga sztoikus módján mindig figyelmeztetett: a változás az egyetlen dolog, ami állandó. Csakhogy egy azóta is megfejthetetlennek tűnő trükkel ő elhitette az emberekkel, hogy a személye biztos pont és kapaszkodó bármennyire is bizonytalan legyen a világ körülötte.

A királynő, aki beépült az emberek tudatalattijába

II. Erzsébet a maga sztoikus módján mindig figyelmeztetett: a változás az egyetlen dolog, ami állandó. A halála mégis sok embert az identitásában is megráz, erről árulkodnak az élő közvetítésekben megszólaltatott gyászolók mondatai. A reakciók érthetők: a királynő mindent megtett azért, hogy beépüljön a kollektív pszichébe, és ezzel nagyon sok rétege lett a halálát követő gyásznak.

Gyász hosszú tömött sorokban

Végső búcsút vesznek hétfőn II. Erzsébet királynőtől. Az egész napos szertartássorozaton több száz magas rangú hazai és külföldi meghívott lesz jelen, köztük állam- és kormányfők, valamint az európai monarchiák uralkodói. A néhai brit uralkodót hosszas betegeskedés után, életének 97., uralkodásának 71. évében, szeptember 8-án érte a halál Balmoralban, a királyi család nyári skóciai rezidenciáján. A királynő koporsóját szerdán ravatalozták fel a londoni parlament legősibb épületében, az 1097-ben emelt Westminster Hallban.

A ravatal brit idő szerint hétfő reggel fél hétig – közép-európai idő szerint fél nyolcig – volt látogatható, de a brit hatóságok már hétfőre virradó éjjel lezárták a ravatalozóhelyiséghez vezető sort az újonnan érkezők előtt. A lezárás bejelentésének pillanatában nyolckilométeres volt a sor, és az utolsóként érkezőknek a sorban állás kezdetétől számítva hét órát kellett várniuk arra, hogy a ravatalozóhelyiségbe érjenek.

1 2 3 4