Károly kivárta, a fejére került a korona
Utolsó frissítés:
Elérkezett a nagy nap, rengeteg tervezés, egyeztetés és próba után a brit monarchia minden pompáját felvonultatja az új uralkodója koronázása alkalmából. Hetven éve nem volt ilyen, vagyis sokan életükben először látják és tapasztalják meg ezt a történelmi eseményt. A reflektorfényben természetes III. Károly, aki egész életében várt és készült erre a pillanatra, lényegében azóta, hogy 1953-ban gyerekként részt vett az édesanyja, II. Erzsébet koronázásán. Károly pedig mindent megtett, hogy ebbe a reflektorfénybe maga mellé emelje a feleségét – és most már királynőjét –, Kamillát. A Buckingham-palotától a Westminster-apátságig mindössze 30 perc alatt fogják megtenni az utat, de sokkal hosszabb és göröngyösebb volt az az út, amelyet bejártak eddig.
Most érkezett
Percről percre
Nemcsak a gyémántoknak, hanem egy kőnek is fontos szerepe van ma
III. Károly koronázására visszaszállították Edinburghból Londonba a skót történelem egyik legnagyobb becsben tartott ereklyéjét, a Sors Kövét. A 150 kilogrammos, 66 centiméter hosszú, 42 centiméter széles vörös homokkőtömb évszázadokon át a skót királyok koronázási trónja volt. E különleges státusa késztette I. Eduárd angol uralkodót arra, hogy 1296-ban Londonba hurcolja a már akkor történelmi múltú szikladarabot, azt remélve: a Sors Kövének birtoklása önmagában elegendő lesz ahhoz, hogy Skócia meghódoljon az angol korona fennhatósága előtt. Pontosan 700 évvel később, 1996-ban II. Erzsébet királynő - John Major akkori brit miniszterelnökkel egyeztetve - visszaadta az ereklyét Skóciának, de azzal a megállapodással, hogy a Sors Kövét a brit uralkodók koronázásának idejére London visszakapja. A követ annak a koronázó trónnak az aljában helyezik el, amelyet I. Eduárd rendeletére 1300-ban készítettek, és azóta is eredeti céljára használják koronázások alkalmával.
Károly letette a koronázási esküt
Megígérte, hogy betartja a nemzet törvényeit és fenntartja az anglikán egyházat. Károly egy Biblián tartva a kezét jelentette ki: „Amit itt korábban megígértem, teljesíteni és megtartani fogom. Isten engem úgy segéljen.”
Túl vagyunk a ceremónia úgynevezett elismertetés részén
A canterbury érsek arra kérte az egybegyűlteket, hogy fogadják el az uralkodót a királyság „megkérdőjelezhetetlen királyaként”. Ez volt az a pont, amikor ellenzéki hangok felszólalhattak volna, de nem tették.
Nem egy, hanem rögtön három koronát fognak használni
A történelmi pillanatban Károly fejére Szent Eduárd koronája kerül, később ezt lecserélik a könnyebb birodalmi állami koronára, az Imperial State Crownra. Kamilla fejére Teck Máriának, II. Erzsébet nagymamájának koronája kerül. Károly keze is foglalt lesz, megfordul majd benne egy kereszttel ellátott, a világi hatalmat jelképező jogar, egy galambbal díszített, az egyházi hatalmat jelképező jogar, valamint az országalma, amely az uralkodó Istentől eredő hatalmát hivatott szimbolizálni.
Kezdődik a ceremónia
Károly és Kamilla belépett az apátságba. A király apródja között ott van a 9 éves György herceg.
A hintó megérkezett az apátsághoz
A király brit idő szerint 10:53 órakor lép be a Westminster-apátságba a nyugat felé néző főbejáraton, és a koronázási ceremónia 11 órakor kezdődik.