Közleményben reagált arra a Nobel Alapítvány, hogy a 2025-ös Nobel-békedíjas María Corina Machado átadta Donald Trump amerikai elnöknek a díjjal járó medált a múlt héten.
Azt írták, hogy fenntartják Alfred Nobel akaratát és annak rendelkezéseit. A végrendelet pedig kimondja, hogy a díjakat azoknak kell odaítélni, akik „a legnagyobb hasznot hajtották az emberiségnek”, és meghatározza, hogy kijogosult az egyes díjak odaítélésére. A díjat ezért még szimbolikusan sem lehet továbbadni vagy kiosztani – tették hozzá.
https://hvg.hu/360/20260116_donald-trump-maria-machado-nobel-bekedij-szanalom
Bár a medál Trumpnál van, továbbra is orrol Norvégiára, mert nem neki ítélték oda. A norvég miniszterelnöknek, Jonas Gahre Store-nek küldött levelében nyíltan összekötötte a Grönland iránt támasztott igényét azzal, hogy nem ő kapta a Nobel-békedíjat. Store úgy reagált erre, hogy „a Nobel-békedíjjal kapcsolatban többször is világosan elmagyaráztam Trumpnak a köztudott tényt, nevezetesen, hogy egy független Nobel-bizottság, és nem a norvég kormány ítéli oda a díjat”.
https://hvg.hu/gazdasag/20260119_donald-trump-gronland-nobel-bekedij-felvallalta