Mario Roggero olasz ékszerész (nyitóképünkön) két rablót lelőtt, egy harmadikat pedig megsebesített, mindezt a biztonsági kamera is megörökítette. Az eset az észak-olaszországi, piemonti Grinzane Cavourban történt. A 2021-es felvételt a mai napig mutatják az olasz televízióban, így nagyon sokan láthatták már, ahogy a most 72 éves Roggero üldözi a rablókat, akik az ellopott drágakövekkel menekülnek az ékszerboltjából, majd a pult alól elővett pisztolyával kettőt közülük lelő, a harmadikat pedig megsebesíti.
A férfit vád alá helyezték, gyilkosság és gyilkossági kísérlet miatt 14 év 9 hónap börtönre ítélték, a fellebbezését pedig most a felvétel alapján az olasz legfelsőbb bíróság elutasította, így múlt szerdán a férfi börtönbe került. Az ügyész azzal érvelt, hogy „nem lehetsz egyszerre rendőr, bíró és hóhér – ezt semmilyen törvény, sem jogi, sem erkölcsi szempontból nem engedélyezi”. A bíróság pedig a bizonyítékok alapján kizárta, hogy Roggero jogos önvédelemből cselekedett volna, amikor a rablók után eredve az utcán végzett velük.
Az ítélet ugyanakkor nagyon sok olasz szemében hőssé avatta Roggerót, akinek a sorsát az olasz jobboldal is felkarolta. Az ékszerész rengeteg adományt kapott, és a támogatói tüntetést is szerveztek a római Legfelsőbb Bíróság előtt. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes Roggero ítéletének megerősítése után felszólította Olaszország elnökét, hogy kegyelmezzen meg ennek a „becsületes embernek”.
Az ügy globális figyelmet is kapott, véleményt nyilvánított ugyanis a kérdésben Elon Musk is, aki az X-en az ítéletről azt írta: „Ez őrültség! Ebben az ügyben a bíró és az ügyész azok, akik megérdemlik ezt az ítéletet.”
Giorgia Meloni miniszterelnök vasárnap kijelentette, hogy Roggero büntetése „aránytalan”, és a kormány több tagja is szorgalmazta, hogy az idős ékszerész kegyelmet kapjon.