Megegyeztek az EU-tagállamok és az Európai Parlament az orosz energia kivezetéséről

Az EU megállapodott az orosz gázimport végleges leállításábról és az orosz olaj fokozatos kivezetéséről – jelentette be Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az Európai Parlament és a tagállamok tárgyalódelegációja “történelmi, példátlan és szükségszerű” döntést hozott, tette hozz Dan Jörgensen, energiaügyekért felelős biztos. Magyarországnak szűk két éve van még arra, hogy orosz energiát vásároljon.

  • EUrologus

Az eredeti, idén júniusban bemutatott bizottsági javaslat – amely a REPowerEU-terv kiegészítése – és az Európai Parlament álláspontja közötti áthidaló megoldás eredményeképpen a határidők általában rövidebbek lettek. A következő dátumokról született megegyezés:

  • A 2025. június 17. előtt megkötött rövid távú ellátási szerződések esetében az orosz gázimport tilalma az LNG esetében 2026. április 25-től, a csővezetékes gáz esetében pedig 2026. június 17-től alkalmazandó.
  • A 2025. június 17. előtt kötött, LNG-behozatalra vonatkozó hosszú távú szerződések esetében a tilalom 2027. január 1-jétől lesz alkalmazandó, összhangban a 19. szankciócsomaggal.
  • A hosszú távú szerződések keretében történő gázbehozatal csak 2027. szeptember 30-ig engedélyezett. Abban az esetben, ha a tagállamok nehézségekbe ütköznek az előírt tárolási szintek teljesítése során, a csővezetékekre vonatkozó behozatali tilalom csak 2027. november 1-jétől lenne alkalmazandó.
  • A meglévő szerződések módosítása csak szűken meghatározott működési célokból engedélyezett, és nem vezethet megnövekedett mennyiségekhez vagy árakhoz.

Magyarországra vonatkozóan ez azt jelenti, hogy míg főszabály szerint 2027. szeptember 30-ig kell leállítani a szállításokat, a vezetékes behozatal haladékot kap: egy hónapot. De csak akkor, ha az előírt tárolási szint teljesítéséhez ez szükséges.

Ma Európa Oroszországtól való teljes energiafüggetlenségének korszakába lépünk. A REPowerEU meghozta gyümölcsét. Ez megvédett minket az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságától, és segített abban, hogy rekordsebességgel térjünk át az orosz fosszilis tüzelőanyagokról. Ma véglegesen leállítjuk ezt az importot

– fogalmazott Ursula von der Leyen. A jogalkotási eljárás következő részében még az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is rá kell bólintaniuk erre a döntésre. Az EP-ben várhatóan két hét múlva történik ez meg, és ekkortájt várható a tagállamok tanácsában is a szavazás. Mivel kereskedelempolitikai döntésről van szó, ezért nem szükséges az egyhangúság – ez ellen tiltakozik Magyarország. Ez azonban nem változtat azon, hogy a jogszabály kötelező lesz Magyarországra is. A magyar kormány ettől függetlenül megtámadhatja ezt az eljárást, azonban annak nincs halasztó hatálya. Ha egy kormány nem teljesíti a jogszabályban foglaltakat, akkor kötelezettségszegési eljárást lehet ellene indítani.

Soha nem térünk vissza az Oroszországtól való veszélyes függőségünkhöz. Soha nem térünk vissza az ingadozó kínálathoz és a piaci manipulációhoz. Soha nem térünk vissza az energetikai zsaroláshoz és a gazdasági leleplezéshez. És minden eddiginél erősebben állunk ki Ukrajna mellett a szabadságért folytatott küzdelmében

– nyilatkozta Dan Jörgensen biztos. A háború kezdete óta az EU orosz gáztól való függősége a teljes behozatal 45%-áról 2025 első felében 13%-ra csökkent. Ennek ellenére tavaly 35 milliárd köbméter orosz gáz jutott az EU energiarendszerébe, ami folyó árakon 10 milliárd euróra becsülhető. A szankciók minden orosz szénbehozatalt betiltottak, az olajbehozatal a 2022 eleji 27 %-ról mostanra 2 %-ra csökkent.

Hozzászólások