Zelenszkij az uniós vezetőknek: Ukrajna „megteszi, ami szükséges” a Barátság-vezetékkel kapcsolatban

Az Európai Tanács ülése előtt elmondott videoüzenetében Ukrajna elnöke hangsúlyozta: Oroszországnak egyértelműen látnia kell, hogy Ukrajna Európa része lesz, és ezt semmi sem akadályozhatja meg. A felszólalás középpontjában az európai egység, az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartása, valamint az Oroszország elleni nyomás fokozása állt.

  • Arató László (Eurologus)

Az elnök szerint az Ukrajna elleni háború valójában Európa eszméje ellen is irányul – derült ki Volodimir Zelenszkij beszédéből, amelyet az ukrán elnöki hivatal adott közre. Zelenszkij úgy fogalmazott: az európai összetartás lényege, hogy egyetlen ország sem marad magára válság idején, és Ukrajna mindig is ebben az értékközösségben hitt. Kiemelte, hogy a katonai ellenállás, a gazdasági szankciók és a nemzetközi támogatás együttesen gyengítik Oroszországot, ami a háború lezárásának kulcsa lehet.

A beszéd szerint a harctéri helyzet továbbra is rendkívül súlyos, ugyanakkor Ukrajna ellenállása jelentős veszteségeket okoz az orosz hadseregnek. Az elnök kiemelte, hogy az orosz erők havi szinten mintegy 30–35 ezer katonát veszítenek halottakban és sebesültekben, ami hosszú távon gyengíti az agresszor haderejét. Bár ez nem jelenti a harcok gyors lezárását, stratégiai szempontból kulcsfontosságú, mert csökkenti Oroszország támadóképességét. A frontokon folyamatos az összecsapás, miközben Ukrajna célja változatlan: kitartani, minimalizálni saját veszteségeit, és olyan helyzetet teremteni, amelyben Oroszország katonailag és gazdaságilag is kimerül.

A beszéd egyik fontos eleme az volt, hogy az elmúlt időszakban több tényező is Oroszország pozícióját erősítheti: az amerikai szankciók részleges enyhítése, az EU 20. szankciós csomagjának elakadása, valamint az Ukrajnának szánt, mintegy 90 milliárd eurós támogatási csomag késlekedése – utóbbiak a magyar blokkolásnak köszönhetően. Az elnök figyelmeztetett: ezek a fejlemények azt az érzetet kelthetik Moszkvában, hogy erősödik a helyzete a tárgyalások előtt.

Orbán Viktor az Európai Tanács ülésén Zelenszkij videoüzenete közben
Geert Vanden Wijngaert / POOL / AFP

Az ukrán elnök rámutatott: a Barátság-vezeték működése nem pusztán gazdasági kérdés, hanem stratégiai és erkölcsi dilemma is az Európai Unió számára. Miközben Ukrajna együttműködik az európai partnerekkel az energiabiztonság fenntartása érdekében – többek között az ukrán állami energiacégek, a Naftogaz és az UkrTransNafta bevonásával –, a végső döntés az EU kezében van: kíván-e továbbra is orosz olajat importálni egy olyan időszakban, amikor Oroszország háborút folytat. Zelenszkij konkrét vállalást nem tett a vezetékrendszer megjavítása érdekében, úgy fogalmazott, hogy Ukrajna „megteszi, ami szükséges” az olajvezetékkel kapcsolatban.

Értelmezése szerint a Barátság-vezeték kettős szerepet tölt be. Egyrészt biztosítja több EU-tagállam energiaellátását, másrészt jelentős bevételt generál Oroszország számára, amelyből finanszírozhatja a háborút. Az elnök burkoltan arra utalt, hogy az EU-nak mérlegelnie kell: az energiapolitikai döntések milyen mértékben járulnak hozzá az agresszor gazdasági erejének fenntartásához. Ezzel összefüggésben az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatás és az energiapolitika összekapcsolódik: a támogatások feloldása és az energetikai együttműködés feltételei egymást is befolyásolják.

A beszédben az elnök sürgette a Magyarország által blokkolt 90 milliárd eurós támogatási csomag mielőbbi feloldását, amely kulcsfontosságú Ukrajna védelme, gazdasági stabilitása és az energetikai infrastruktúra helyreállítása szempontjából. Kiemelte, hogy legalább 5 milliárd euróra lenne szükség az energiarendszer megerősítésére a következő tél előtt. Emlékeztetett arra is, hogy az orosz támadások következtében az ukrán lakosság súlyos nehézségekkel nézett szembe a téli hónapokban, gyakran csak napi néhány órára jutott áramhoz, és egyes városokban napokig nem volt fűtés.

Az elnök hangsúlyozta: Ukrajna készen áll az uniós csatlakozási tárgyalások továbblépésére, és célja, hogy már 2026-ban új fejezetek nyíljanak meg. Szerinte egy világos csatlakozási menetrend nemcsak politikai, hanem stratégiai üzenet is lenne Oroszország felé.

Oroszországnak éreznie kell, hogy Ukrajna Európa része lesz

– fogalmazott, hozzátéve, hogy ez a háború kimenetelére is hatással lehet. A beszéd végén az elnök ismét az európai egység fontosságát hangsúlyozta. Szerinte csak közös fellépéssel biztosítható, hogy Ukrajna és Európa pozíciója erős maradjon, miközben az agresszor gyengül.

Hozzászólások