A szívtapasz (a demonstrációs ábrán sárga jel mutatja a helyét) átveszi az elhalt szövetek funkcióját. Növesztéstechnológiai áttörés © Harvard-MIT |
„Azzal szoktunk tréfálkozni, hogy ez pótalkatrész a törött szívekhez” – mondta a Belgrádból származó Gordana Vunjak-Novakovic, a Columbia Egyetem orvosműszaki fejlesztésekkel foglalkozó professzora, aki egyben a bethesdai amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet Szövetfejlesztési Kutatóközpontjának is társigazgatója. Azért fogtak bele ezekbe a kutatásokba, mert mindenképpen megoldást kívántak találni az infarktus vagy más keringési zavarok következtében elhalt szívszövetek pótlására. A legsúlyosabb esetekben a gyógyszerek alig segítenek valamit, s ilyenkor a beteg legfeljebb a transzplantációban reménykedhet, illetve, hogy időben megtalálják a szükséges donorszervet.
Gordana Vunjak-Novakovic. Rutinmunka lesz © bme.columbia.edu |
Meglehetősen nehéznek tűnik, hogy e szöveteket eredményes növesztése, ugyanis mindennek stimmelni kell. A szívsejteknek igen nagy sűrűségben kell növekedniük, s nagyon jó oxigénellátást kell kapniuk, éppen úgy, mint a fejlődő szívben. Ráadásul a sejteket mesterségesen elektromos stimulálásnak kell kitenni, hiszen az elektromos pulzálás, ami fenntartja a szívverést. A kutatók azonban már megoldották e biológiai és technikai nehézségeket, s az állatkísérleteknél a megfelelő úton járnak.
Vunjak-Novakovic szerint még éveket vesz igénybe, amíg az emberi kísérletek is elkezdődhetnek, de nem kétséges, hogy a „szívfoltozás” rutinművelet lesz a szívgyógyászatban.