Kombinált kezelés csontritkulás esetén

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csontritkulás kezelésében az egyéni igényekhez szabható terápia lehetőségét teremti meg egy újonnan bevezetett készítmény-kombináció, amely tartalmazza a csonttörések kockázatát jelentős mértékben csökkentő - hagyományosan alkalmazott - gyógyszert, ezen kívül (mellécsomagolva) azt a tablettát is, amelynek fogyasztása az eredményes terápiához szükséges kalcium- és a D-vitamin bevitelét biztosítja - hangzott el a Csont - Izület évtized eseménysorozatának legutóbbi rendezvényén.

Magyarországon napjainkban 900 ezren szenvednek az oszteoporózis illetve következményei miatt. Becsült adatok szerint a betegek kétharmada nő. Mivel az Európai Unió országainak összesített adatai szerint a változás korába jutott minden harmadik nőt, illetve az 50 felettiek korcsoportjában minden ötödik férfit érinti a csontritkulás problémája, jelentős népegészségügyi gondról van szó.

A csontszövetben bekövetkező mennyiségi és minőségi változások nyomán csökken a csont szilárdsága, fokozódik törékenysége. A töréseket követően magas a halálozási arány - nőknél a 25, férfiaknál akár a 35 százalékot is elérheti a törés utáni első évben.

A prevenciós gondolkodást emelte ki dr. Somogyi Péter (Ortopédiai Klinika, oszteoporózis centrum vezetője) is, a gyerekkor egészséges (csont)fejlődésének biztosítására is utalva. Cél, hogy megfelelő életmóddal, az izom- és csonttömeg fejlesztésével a 30 éves életkor idejére minél magasabb csonttömeg alakulhasson ki.

A csontritkulás kezelésére számos gyógyszeres terápia létezik és a megfelelő készítmény kiválasztása mindig az egyénre vonatkozó mérlegelés eredménye. Magyarországon a biszfoszfonátokkal történő gyógyítás az egyik leggyakrabban alkalmazott lehetőség. Ez a hatóanyag-csoport jelentős mértékben csökkenti a csonttörések kockázatát, és hosszútávon, akár éveken át is szedhető. Olyan fajtája is létezik, mely kényelmes adagolású (heti egy alkalommal kell bevenni) és azok is szedhetik, akiknél tejcukorbontási zavar mutatkozik.

A csontritkulás kezelésében ugyanakkor gondoskodni kell arról is, hogy megfelelő legyen az egyén kalcium és D-vitamin ellátottsága. A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrologiai Társaság (MOOT) 2006-os terápiás ajánlása szerint egy változás korába jutott nőnek napi 1500 milligramm kalciumra és 400-800 NE (Nemzetközi Egység) D-vitaminra van szüksége. Ezzel szemben ma egy hazai felnőtt átlagos napi kalciumfogyasztása 400-600 mg, és a 60 év feletti lakosság egyharmadnyi része (bizonyos területeken akár 40-50 százaléka) D-vitamin hiányos.

Ezért hívták fel a szakemberek a betegek és kezelőik figyelmét arra a lehetőségre, hogy ma már kombinált termékkel is meg lehet oldani a hatóanyag bevitelt és a kalcium -, illetve D-vitaminpótlást.