szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fondüzni jó, különösen fagyos, téli estéken. A Food Network Magazine nem kezeli titokként a tökéletes sajtfondü elkészítését. Néhány alapvető tudnivaló, és már meg is nyithatjuk az otthoni fondübárt.

Sajtfondüt készíteni roppant egyszerűnek tűnik – és valóban alig igényel többet tíz percnél –, ám néhány hibával könnyen hazavághatjuk az olvadó finomságot. Viszont, ha betartunk néhány alapszabályt, tökéletes lehet a végeredmény.

Először is használjunk szobahőmérsékletű sajtot. A sajtokat reszeljük le – esetleg vágjuk kis kockákra – rögtön, amint kivettük a hűtőszekrényből, majd hagyjuk a konyhapulton, hogy szobahőmérsékletűre melegedjenek, és csak ezután tegyük őket – ne egyszerre zúditsuk, hanem több adagban – az olvasztásra kiszemelt edénybe. Szintén lényeges, hogy alacsony hőfokon, egyenletesen történjen az olvadás. A gyorsított eljárással szétfőtt sajt ugyanis gumiszerű lesz. Olvasztás közben pedig lassan, folyamatosan keverjük, de semmiképpen ne forraljuk.

AP/Larry Crowe

Az is jó döntés, ha a tűzhelyen már elvégezzük az előolvasztást, és csak utána rakjuk a céledénybe – a fondükészletben árult edények nehezebben forrósodnak fel, így nem biztos, hogy az asztalnál van türelmünk kivárni, míg megolvad a sajt. Mi dönthetjük el azt is, mennyire legyen sűrű a kész fondü. Ha kevésbé töményet, vastagot szeretnénk, adjunk hozzá kevés bort, pálinkát, fehér rumot, esetleg whiskyt; vizet azonban semmiképpen. Az edényt még a kezdés előtt bedörzsölhetjük fokhagymával, és csak utána öntsük bele a bort, vagy egyéb alkoholt, amit kiválasztottunk, de a hozzáadott kevés citromlé sem rontja majd el.

A végeredmény szempontjából az sem mindegy, milyen sajtokat használunk (4 főre számítsunk legalább 500 grammot). Néhány sajtféléről köztudott, hogy kiváló erre a célra. Ilyen például az angol cheddar, a francia comté sajtok, a gruyere, a Cancoillotte vagy akár a penészes Mont d'Or, esetleg valamilyen nem túl érett brie (a penészbevonat levágásával), a svájci ementáli vagy Appenzeller, a holland gouda, illetve az olasz fontina sajt. Nyugodtan keverhetünk 2-3 féle sajtot is, de azonos fajtából, pédául ementáli tipusú sajthoz ne tegyünk penészes érlelésüt. Hogy mit tunkolunk a fondüedénybe, a fantáziánkra van bízva, kínálhatunk kenyérkockákat, kiflikarikákat vagy más mártogatókat. Mint például sárgarépaszeleteket, cukkinihasábokat, párolt gombafejeket, sült kelbimbót, grillezett polentát, netán valamilyen finom sonkát, főtt csirkemellet, esetleg virslit.

A mi tippünk: az olvadó sajtba belekeverhetünk egy kis darabka vajat vagy kevés tejszínt; jót tesz egy kis fűszerezés is, a legjobban az őrölt fehér bors vagy/és az őrölt szerecsendió passzol a fondübe. A fondüzés kelléke még egy-egy pohár jó bor vagy sör, és nagy beszélgetés a barátokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!