szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van egy jó hírünk: biztonságosan fogyaszthatjuk a pálinkáinkat. Legalábbis addig, amíg nem kell valamibe belekapaszkodnunk. Ugyanis a forgalomban levő pálinkáknak mindössze 7%-ával kapcsolatban merült fel valamilyen kifogás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legutóbbi laboratóriumi vizsgálata során.

  

A NÉBIH Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságán végzik a szeszes italok vizsgálatát, itt ellenőrzik, hogy biztonságos italok kerülnek-e a fogyasztók poharába. „Hatósági laboratóriumunkban közel 15 ezer mintát vizsgálunk meg évente, ebből tavaly csak 786-nál találtunk problémát. Ezek is főként címkézéssel kapcsolatos, érzékszervi és analitikai kifogások voltak. A borászati termékek esetében a megvizsgált termékek 5%-ánál, a pálinkák alig több mint 7%-ánál merült fel valamilyen kérdés” – mondta Barátossy Gábor, a NÉBIH Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságának vezető-helyettese.

NÉBIH

A NÉBIH laboratóriumában 177 akkreditált módszerrel vizsgálják a bevitt termékeket. A több százmillió forintot érő berendezések "atomi szinten" elemzik a pálinka mintákat. A laborban hamar kiderül, hogy az italt tényleg 100 százalékban magyar gyümölcsből készítették-e. Mi több, az eljárás arra is fényt derít, hogy a pálinkát tényleg azon régió bizonyos gyümölcsfajtájából főzték-e, amit a címke állít.

Az elmúlt fél évben vizsgált 380 mintából 2%-ban állapított meg a hatóság szabálytalan cukor használatot, a nem megfelelő címkézés miatt pedig a termékek másik 2%-ánál indult hatósági eljárás. Szintén örvendetes hír a fogyasztóknak, hogy a metanol és  hidrogéncianid tartalom egyetlen esetben sem haladta meg a határértéket. „Elsődleges célunk, hogy az adott termék az egészségre ne legyen káros, továbbá megfeleljen a Pálinka Törvényben és az Uniós jogszabályokban leírtaknak. Ezért is javasoljuk a pálinka-előállítóknak, hogy a forgalomba hozatalt megelőzően végeztessenek analitikai vizsgálatokat termékeikből a NÉBIH laboratóriumban” – tette hozzá Barátossy Gábor.

/ A NÉBIH ingyenesen hívható zöld számán (06-80/263-244) a nap 24 órájában fogadják az élelmiszerekkel és természetesen a szeszes italokkal kapcsolatos szabálytalanságokra vonatkozó bejelentéseket. /

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!