Az amerikai vállalatok túlnyomó részében - hiába nem örülnek ennek a dolgozók - open-space, azaz egylégterű irodákban ücsörögnek az alkalmazottak. A szilícium-völgyi Sun Microsystems egyes irodáiban mégis mindenkinek külön szobája van. A cég ugyanis 660 ezer négyzetláb, azaz több mint 70 ezer négyzetméter kihasználatlan irodahelyiséggel rendelkezik, szétterítheti hát benne alkalmazottait.
Hasonló helyzetben van a Nortel és a Cisco is - a Sunnal együtt ez a három cég vezeti azoknak a vállalatoknak a hosszú listáját, amelyek több millió négyzetláb felesleges irodahelyiségtől igyekeznek megszabadulni a Szilícium-völgyben. A Bloomberg által megkérdezett ingatlanszakértők szerint a három vállalatnak egyenként évente közel 20 millió dollárjába kerül, hogy összesen több mint 2 millió négyzetlábnyi szabad helyiségeiket nem tudják bérbe adni.
A '90-es évek közepén, végén a technológiai cégek viharos fejlődésével az ingatlanfejlesztők nem tudták tartani a lépést. Az internetes vállalatok minden létező szabad helyiségből - lehetett az lerobbant raktár vagy régi üvegház - irodát csináltak, bármit bérbe lehetett adni. A cégek ráadásul akkori igényeiknél jóval nagyobb irodákat béreltek ki - mindenki bízott a töretlen fejlődésben, és jó előre bebiztosította magának a további terjeszkedéshez elengedhetetlen területet. A legmenőbb helyeken - Mountain View, Palo Alto - 100 dollár volt egy négyzetlábnyi iroda éves bérleti díja, szemben a New York-i 68,7 dolláros csúccsal.
URLguru |
A dotkom lufi azonban kidurrant, a cégek nagy része becsukta a boltot, a többiek elbocsátották alkalmazottaik jó részét, mindenki elállt a további terjeszkedéstől. Az ott maradt, üresen álló irodák miatt 3,5 százalékról 32 százalékra szökött fel az a ráta, amely a teljes irodaállományon belül a szabad, kiadásra váró területek arányát mutatja.
Sebaj - mondják a helyiek -, több a haszna, mint a kára. A válsággal ugyanis nemcsak cégek tömege, hanem a gyors meggazdagodás reményében idetelepülő vállalkozók, alkalmazottak is távoztak a Szilícium-völgyből. A bizományi áruházak az USA más államaiban szerencsét próbáló számítástechnikusok bútoraival, számítógépeivel vannak tele, s ismét lehet üzletet kötni az ingatlanpiacon: a távozók maguk után hagyták bérelt lakásaikat, így a korábban a csillagos égig felfutott árak is normalizálódtak.