USA: a kongresszus 80 milliárd dolláros háborús pótköltségvetést fogadott el

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az amerikai kongresszus mindkét háza jóváhagyta a csaknem 80 milliárd dolláros pótköltségvetést az iraki háború kezdeti finanszírozására, a legfontosabb szövetségesek megjutalmazására, a terrorizmusellenes erőfeszítések fokozására, valamint a veszteséggel küszködő légitársaságok megsegítésére. A pótkiadás legnagyobb tétele a háború legsürgetőbb kiadásainak finanszírozására előirányzott 60 milliárd dollár.

A szenátusban egyhangú, a képviselőházban 414-12 arányú volt a szavazás csütörtök este, így a beterjesztett pótköltségvetési javaslatot nagy többséggel fogadta el az amerikai törvényhozás, bár a két ház által elfogadott változat között eltérések tapasztalhatóak. George W. Bush elnök mindenesetre megkapja mindazt a pénzt, amit kért, de a Pentagonnak szánt, a legsürgetőbb katonai kiadások fedezését szolgáló 60 milliárd dolláron kívül nem rendelkezik azzal a széleskörű rendelkezési joggal, amelyet korábban szeretett volna. Az összegből a képviselőház 25 milliárd dollárt, a szenátus 11 milliárd dollárt irányoz elő a rendkívüli kiadásokra, a maradékot különféle kategóriákba - személyi kiadások, karbantartás, fegyverbeszerzés - foglalva "megpántlikázták". A republikánusok a törvényhozás mindkét házában megakadályozták a demokratáknak azt a törekvését, hogy több milliárd dollárral emeljék a belbiztonságra szánt keretet.
Az összegből az USA szövetségesei közül Törökországnak 1 milliárd dolláros segélyt adnak. Előzőleg több képviselő törölni akarta ezt az összeget, mivel a török parlament elutasította, hogy az Egyesült Államok Törökország területén át is katonai műveleteket indítson Irak ellen. A kormány azonban fenn akarja tartani a stratégiai szövetséget Törökországgal, amire még az iraki újjáépítésnél is szüksége lesz.
A képviselőházi változat 3,2 milliárd dollárt, a szenátusi szöveg 3,5 milliárd dollárt tartalmaz az amerikai légitársaságok megsegítésére. A vállalatok átmeneti adó- és illetékmentességeket kértek, továbbá pénzt a nagyobb biztosítási díjak és biztonsági költségek fedezésére. Szerintük, segítség nélkül, az idei veszteségük 11 milliárd dollárra nőhet. A 2000. szeptemberi amerikai terrortámadások után egyszer már 15 milliárd dolláros támogatást megszavazott számukra a kongresszus.
A képviselőházban elfogadott szöveghez hozzáfűzték, hogy a francia, a német, az orosz és a szíriai vállalatok nem kaphatnak pénzt az iraki újjáépítés keretében, mert ezek az országok ellenezték a háborút. A kormány nem ért egyet ezzel a tiltással, és a szenátusi változatban ez nincs is benne.
A törvényhozók azt tervezik, hogy a jövő héten egyengetik el a két ház által elfogadott változatok közti eltéréseket, majd a végleges törvénytervezetet április 11-én terjesztik az amerikai elnök elé. (MTI)