Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az adatvédelmi biztos a számlakiállítási kötelezettség eltörlését kéri
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
A pénzügyminiszter – a törvényi kötelezettség ellenére - az adatvédelmi biztos "megkerülésével" adta ki azt a rendeletét, amely alapján az abban meghatározott limit felett értékesített áru után minden kereskedő köteles számlát kiállítani, akkor is, ha a vevő ezt nem kéri. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte a rendelet alkotmányellenes.
Kedden lépett hatályba az a pénzügyminiszteri rendelet, amely a kis- és nagykereskedelemben is kötelezővé teszi az általános forgalmi adóról (áfa) szóló törvényben szabályozott formájú számla kiállítását abban az esetben, ha egy vevő vásárlása meghaladja a bruttó 50 ezer forintot, és ezen belül legalább száz darabot vesz valamely, 500 forintnál kisebb értékű áruból. A rendelet értelmében a kereskedő akkor is köteles kiállítani a számlát, ha azt a vevő nem kéri. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte a rendelet alkotmányellenes. Az ombudsman közleményben tájékoztatta a kereskedőket arról, hogy a magánszemélyként vásárlók hozzájárulása, illetve törvényi felhatalmazás nélkül folytatott adatkezelés jogellenesnek minősül, amelynek súlyos következményei lehetnek. Péterfalvi Attila egyben felhívja a magánszemélyek figyelmét, hogy személyes adataik vásárláskor való kiszolgáltatásával azok védelméről indokolatlanul mondanak le. Az adatvédelmi biztos közleményében felidézi: március elején levélben hívta fel László Csaba pénzügyminiszter figyelmét arra, hogy a rendelet ellentétes az adatvédelem alkotmányos követelményeivel. A Pénzügyminisztérium korábban azzal indokolta a rendelet kibocsátásnak szükségességét, hogy az elősegíti a feketekereskedelem visszaszorítását.