Kompromisszumot kötnének a gyógyszergyártók

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A hazai gyógyszergyártók készek kompromisszumot kötni a kormánnyal a gyógyszerár-támogatási rendszer heves vitákat kiváltó idei átalakításával kapcsolatban - erősítették meg a hvg.hu-nak hétfőn a gyógyszergyártók képviselői. A megállapodás aláírására akár a hét végéig sor kerülhet, ha a kormány teljesíti a gyártók feltételeit.

A betegeket érintő ellátási zavarok elkerülése érdekében a gyógyszergyártók hajlandóak lennének megegyezni az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) a globális támogatási volumen (gtv) bevezetésével kapcsolatban, erősítette meg Marossfy László, az Egis Rt. gazdasági vezérigazgató-helyettese. „Eddig a gyógyszergyártók elutasították az ajánlatot, de mára belátták, hogy jobb, ha belemennek egy megállapodásba” – mondta Marossfy. A megállapodás fő feltétele, hogy az OEP-nek a tervezett változtatások miatt keletkező több mint 1,3 milliárdos éves pluszköltsége a gyártókat ne terhelje.
A gtv szerint a gyártóknak egy úgynevezett hóközi elszámolás keretében a termelői árakat 80 százalékra kellene csökkenteniük, és csak akkor kaphatják meg a nekik járó további 20 százalékot, ha az adott hónapban nem növelték forgalmukat, és ezáltal nem nőtt az OEP gyógyszerár-támogatási kasszájának kiadása. Az OEP másik ajánlata alapján a gyártó teljes termelői áron adja tovább a gyógyszert, ám forgalomnövekedés esetén utólag fizet be egy bizonyos összeget az OEP kasszájába.
A gyógyszergyártók korábban mindkét verziót elvetették, mondván, a kormány velük finanszírozná a növekvő gyógyszerár-támogatási költségeket; többségük azonban az OEP alternatív ajánlatát bizonyos feltételekkel már elfogadná. „A gyártók most önként vállalják a befizetéseket, amennyiben a kormány az év közben hozott intézkedéseinek költségét teljes egészében fedezi” – mondta Marossfy. A szóban forgó intézkedések szerint az idei évtől állami támogatás jár az Alzheimer-gyógyszer és a diabetesgyógyszerek forgalmazásához, illetve növekszik a koleszterincsökkentő gyógyszerek és kilencszázféle, 600 forintnál olcsóbb készítmény eddigi fogyasztóiár-támogatása. A tervezett változtatások több mint 1,3 milliárdos pluszköltséget jelentenek az OEP számára: ez az, amiből a gyártók nem szeretnék kivenni a részüket.
Búzás László, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) igazgatója szerint a hét végéig aláírhatják a gyógyszergyártók és az OEP képviselői az ártámogatási rendszerről a megegyezést, ha teljesülnek a feltételek.
A kompromisszum létrejöttét az tette lehetővé, hogy múlt pénteken 40 gyógyszergyártó cég állapodott meg: közös álláspontot alakítanak ki az OEP-pel folyó ártárgyalásokban. A tárgyalások azután váltak intenzívebbé, hogy az Egészségügyi Minisztérium két héttel elhalasztotta a gtv augusztus 16-ra tervezett bevezetését, lehetőséget adva ezzel a tárgyalások folytatására.