Plasztikharcok

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Nyilvános számháborút vív a részvényesek meggyőzése érdekében a Pannonplast Rt. vezetése és a társaságban kisebbségi tulajdonos Karsai Holding Rt. a novemberi rendkívüli közgyűlés előtt.

„A mérlegadatok magukért beszélnek” – foglalta össze véleményét a hvg.hu-nak Fehér Erzsébet, a Pannonplast igazgatóságának elnöke Karsai Bélának, a Karsai Holding (KH) tulajdonosának a Pannonplast gazdálkodásáról nemrégiben tett kritikus nyilatkozataival kapcsolatban. A legnagyobb hazai műanyagipari cég vezetősége kedden közleményben is visszautasította Karsai kritkáját, mert a szöveg szerint annak „megalapozatlansága, illetve az ily módon kifejtett hitelrontó képessége elérte azt a pontot, ahol már a Pannonplast Rt. gazdálkodása jelentős, akár számszerűsíthető hátrányokat is szenved.”
A Pannonplast 12,7 százalékát birtokló KH tulajdonosa nyilatkozataiban arról beszélt, hogy a Pannonplast problémái már az egész iparágra kezdenek rossz fényt vetni Magyarországon, amely a helyi beszállítók pozíciójának romlásához vezethet. Karsai szerint a Pannonplast túlzottan eladósodott, és hatékonysági mutatói kedvezőtlenek. Az idei első félévben a Pannonplast üzemi eredménye 211 millió forint volt, ami 68 százalékos csökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest. A társaság nettó eredménye pedig a tavalyi 194 millió forintos profittal szemben 917 milliós veszteséget mutat. Mónus Ágnes, a KH szóvivője szerint nyilatkozataival a társaság a Pannonplast részvényeseinek kíván segíteni abban, hogy eldönthessék, mennyire volt sikeres a társaság utóbbi időben végzett munkája és a vezetőség stratégiája. Szerinte Karsai Béla fenntartja állításait és bízik abban, hogy a többi Pannonplast-részvényes is egyetért vele.
„Karsai Béla egy versenytárs, a részvényeseinknek pedig nem lehet érdekük, hogy egy rivális stratégiai befektető részt vegyen a társaság irányításában” – mondta Fehér. Szerinte Karsai a Pannonplast gazdálkodását negatívan értékelő nyilatkozataira a társaság mérlegadatainak részletes vizsgálata adhat megfelelő választ. A Pannonplast közleménye szerint az igazgatóság a szükséges reorganizációs terveket elkészítette és „minden reménye megvan arra, hogy belátható időn belül az elvégzett változtatások hatásaként jelentkező kedvező fordulatot számokkal is alátámassza.”
Kérdés, hogy a cég jelenlegi vezetőiben, vagy Karsaiban bíznak-e jobban a Pannonplast részvényesei. Karsai rendkívüli közgyűlést hívott össze november 3-ára, ahol tervei szerint a jelenleg hat fős igazgatóságból négy főt, köztük Fehér Erzsébetet is visszahívna, és két új tagot delegálna a testületbe. A KH a Pannonplast áprilisi éves közgyűlésén is próbálkozott már az igazgatósági tagok leváltásával, de akkor az együtt 23,26 százalékos szavazati joggal rendelkező Britton Capital and Consulting Kft. és a Pevdi Divat Kft. ellenszavazatain megbukott a javaslat.
Most azonban több esélye lehet a sikerre Karsainak, hiszen bizonytalan, hogy egyáltalán szavazhat-e részvényeivel a novemberi közgyűlésen a K and H Equities Rt. ügyében elhíresült Britton és a vele tulajdonosi kapcsolatban állónak vélt Pevdi. A két befektetési társaság ugyanis a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSzÁF) korábbi állásfoglalása szerint nem szabályszerűen szerzett befolyást idén tavasszal a Pannonplastban. A novemberi szavazás kérdésében ezért mind a Pannonplast igazgatósága, mind pedig a KH írásban kérte a PszÁF véleményét, amely egyelőre még nem született meg.
A Britton ugyanakkor bejelentette, hogy a tőzsdén keresztül értékesítené 12,11 százalékos Pannonplast-csomagját. A bejelentés meglepte a többi részvényest, hiszen a Britton alig pár nappal korábban tett javaslatot arra, hogy a Pannonplast közgyűlésén szavazzanak a társaság 12,5 százalékos szavazati korlátjának megszüntetéséről. A Britton papírjait megvásárló befektetőkenk mindenesetre október 27-éig be kell jegyezniük részesedésüket a Pannonplast részvénykönyvébe, ha szavazati joggal részt akarnak venni a társaság novemberi közgyűlésén.