November elejétől lehet FHB-részvényt venni

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

November 3-án kezdődik meg az állami tulajdonú Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) részvényeinek értékesítése. Az eladás szervezője, a Concorde Értékpapír Rt. hétfőn nyújtotta be a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PszÁF) a nyilvános és zártkörű részvényértékesítés tájékoztatóját.

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) közleménye szerint a nyilvános ajánlattétel tervezett időpontja 2003. november 3., a részvények nyilvános értékesítése pedig várhatóan 2003. november 10-14. között lesz. A nyilvános ajánlattételt követő további részletekről az ÁPV és a Concorde november 3-át követően tájékoztatja a közvéleményt.
A kormány júliusban döntött az FHB privatizációjának részleteiről, amely szerint az állam többségi tulajdonos marad az FHB-ban, ezért korrigálták a bank alapszabályát. Korábban még a bank teljes eladását sem tartották kizártnak. A kormánydöntést követően az értékesítési árat szakértők a saját tőkére vetítve 160-250 százalékra teszik. A maximálisan eladható, névértéken 3,3 milliárd forintos pakett értékesítése esetén a privatizáció 7,5-11,6 milliárd forint bevételt jelenthet az államnak.
Az FHB vonzó lehet a befektetők számára, hiszen eredménye dinamikusan növekszik: a bank augusztus végéig több mint kétmilliárd forint adózott eredményt ért el, az év végére a nyereség meghaladja a 2,5 milliárd forintot – mondta Gyuris Dániel vezérigazgató a bank szeptemberi rendkívüli közgyűlését követő sajtótájékoztatón. A mérlegfőösszeg augusztus 30-án 234 milliárd forintot tett ki, a tavaly év végihez képest megduplázódott.
Október elején jelentette be a Moody’s Investors Service hitelminősítő, hogy a nyáron bejelentett negatív figyelőlista ellenére megerősítette az FHB fő besorolásait, sőt a pénzügyierő-osztályzat kilátását stabilról felminősítést valószínűsítő pozitívra javította. A fedezettel kibocsátott kötvények negatív kilátása ugyanakkor érvényben maradt. A hitelminősítő indoklása szerint a kormány júliusi rendeletében úgy módosította az FHB privatizációs tervét, hogy 50 százalék mínusz egy részvényt kell nyilvános kibocsátással értékesíteni. A hitelminősítő értékelése szerint ez azt jelenti, hogy az állam a belátható jövőben megtartja ellenőrző részét a bankban, és ez pozitív hatással lehet az inézmény stabilitására. A Moody’s szerint a magyar államnak a privatizáció során is fontos szerepet kell játszania az FHB hosszú távú életképességének fenntartásában, mivel a bank az állami lakáspolitika végrehajtásának kulcseleme. (MTI)