Jukosz-ügy: lefoglalták a cégvezetők többségi részvényeit

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az orosz államügyészség csütörtökön elrendelte a Jukosz olajtársaság őrizetbe vett cégvezetője és társai tulajdonában lévő többségi részvények lefoglalását. A bejelentés hírére az olajtársaság részvényei tovább estek. Borisz Berezovszkij Londonban élő milliárdos orosz nagyvállalkozó a decemberi parlamenti választások bojkottjára szólította fel az orosz politikai pártokat.

A Jukosz szóvivője szerint a hatóságok a részvények 61 százalékát foglalták le, azzal, hogy e részvények szavazatokra és osztalékra jogosítanak. Bár két offshore céget jelöltek meg tulajdonosként, a részvények állítólag áttételesen Mihail Hodorkovszkij, a vállalat letartóztatott elnökének birtokában vannak. A Jukosz szóvivője szerint a lépés brutálisan sérti az alkotmányt és a törvényt, az ügyészség ugyanakkor elzárkózott a további információk kiadásától. A Jukosz részvények a bejelentés hírére tovább estek, árfolyamuk 10,74 százalékkal csökkent - 10,80 dolláron állt - a tegnapi záróárfolyamhoz képest. A moszkvai tőzsde RTS indexe ugyanekkor 3,38 százalékot veszített és 522,40 ponton állt.
A Jukosz részvények lefoglalását a szakértők annak jeleként értékelik, hogy a hatóságok most már nem csak a Jukosz részvényesek tulajdonára formálnak igényt, hanem a társaság eszközeire is. Alekszej Makarkin, a Politikai Technológiai Központ elemzője szerint a lefoglalással a hatóságok igyekeznek megtorpedózni azt, hogy az Exxon és a Chevron Texaco részesedést nyerjen a Jukoszban, ez a vásárlás ugyanis Hodorkovszkijnak előnyös lett volna. Az Aton Brokerage elemzője "rettenetesnek", a lehető " legrosszabb forgatókönyv" megvalósításának minősítette az ügyészségi döntést. Steven Dasevszky szerint a Jukosz számára az üzleti környezet sohasem lesz olyan ezután, mint volt korábban.
Közben Borisz Berezovszkij Londonban élő milliárdos orosz nagyvállalkozó a decemberi parlamenti választások bojkottjára szólította fel az orosz politikai pártokat a Kommerszant orosz napilapban megjelent "hirdetésében". A Vlagyimir Putyin elnök hatalomra kerülése után kegyvesztetté vált, és külföldre menekült oligarcha szerint ez ez egyedüli lehetőség arra, hogy elejét vegyék a "tulajdon újabb véres újraelosztásának és a polgárháborúnak". Berezovszkij szerint a Jukosz-ügy legutóbbi fejleményei (Mihail Hodorkovszkij elnök letartóztatása) nyomán a bal- és jobboldal politikusai véglegesen megbizonyosodtak: a Putyin-rezsim veszélyes az országra és személy szerint rájuk nézve is. (MTI)