Az MNB ötéves és tízéves államkötvényt vásárolt az állampapírpiacon annak érdekében, hogy keresletet támasszon a magyar állampapírok iránt. A piacon úgy vélik, hogy a két kötvényből 10-12 milliárd forintnyit jegyezhetett a jegybank, ami megállította a hozamszint növekedését. Az ötéves államkötvény intervenció előtti 9,45 százalékos hozamszintje a kereskedés végén 61 bázisponttal 8,84 százalékra csökkent, a tízéves államkötvényé pedig 8,40 százalékról 7,68 százalékra apadt. Aggasztó azonban, hogy nincs külföldi kereslet a piacon - mondják szakértők.
A forint a külföldiek államkötvény-eladásainak nyomán a hétfő reggeli nyitáskor azonnal zuhanni kezdett, amit az MNB közleményben bejelentett nyíltpiaci intervenciója állított meg 264,20/40 forintos euró árfolyamánál. Az euró ezután 261,50 forintra esett vissza, de a forint erősödése csak átmenetinek bizonyult, és 14 óra körül ismét 264 forint/euró körüli árfolyam alakult ki. Mikor a Monetáris Tanács bejelentette, hogy nem emelik az irányadó kamatot, a kamatemelésre játszó spekuláció átmenetileg elbizonytalanodott, és az euró 261 forintra csúszott vissza, de a hivatalos kereskedési idő végére ismét 262 forint körüli árfolyam alakult ki.
László Csaba pénzügyminiszter kijelentette, hogy a pénzügyi kormányzat támogatja az MNB törekvését, hogy nyíltpiaci műveletekkel segíti az állampapír-piac konszolidálását. Egyben megerősítette, hogy a gyors hozamemelkedésnek és a forintgyengülésnek fundamentális okai nincsenek.
Az MNB beavatkozásáról szóló bejelentés előtt a forint 6,40 százalékon állt a sávban, a jegybanki közlemény után 6,82 százalékra javult a pozíciója. Hétfő délután 7,07 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán, 113 bázisponttal gyengébben a péntek délutáni helyzeténél. Az eurót 262,30/50 forinton jegyezték, csaknem három forinttal drágábban a péntek délutáni 259,10/30 forintos kurzusnál. (MTI)