Egy ajánlat érkezett a DAM-ra

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Csupán egy ajánlat érkezett a március óta felszámolás alatt álló DAM Steel Rt.-re a hétfői beadási határidőig; a magyar szakmai befektető ajánlatát - a kiírás értelmében - tizenöt napon belül értékelik.

Kovács János, a felszámolószervezet, a Mátraholding Rt. vezérigazgatója - aki egyúttal felszámolóbiztosa is a kohászati társaságnak - elmondta: amennyiben a pályázat értékelhető, tárgyalásokat kezdenek az ajánlattevővel, ellenkező esetben új tendert írnak ki. Az ajánlattevő 1 milliárdot kínált a DAM működő vagyonáért.



A DAM-vagyon áfa nélküli vételára 5 milliárd forint, ezen belül a kohászati ingatlanok irányára 2 milliárd forintot tesz ki, a technológiai gépekért, berendezésekért, gyártóeszközökért 1 milliárd 750 millió forintot, a készletekért 1 milliárd 45 millió forintot, az energiaszolgáltató DAM Energy Kft.-ben lévő 66 százalékos üzletrészért pedig 200 millió forintot szeretne kapni a felszámoló.



A leendő vevőnek egyúttal meg kell vásárolnia a Borsodi Nemesacél Acélgyártó (BNA) Kft.-t is, amely a DAM-tól bérli és működteti a termelőegységeket, és foglalkoztatja az alkalmazottakat. Ezt 3 millió forintért hirdette meg a Mátraholding. A pályázati kiírás értelmében a vevőnek egyebek mellett vállalni kell a kohászati cég környezeti kárelhárítási kötelezettségeit is.



A felszámolás márciusában kezdődött meg, a Mátraholding júniusban indította újra az acélgyártást, majd a termelő munkát augusztusban az általa és az érdekképviseleti szervek vezetői által alapított BNA Kft.-be vitte át. A diósgyőri cégnél a termelés újraindítása óta folyamatos a munka, a cég havonta és átlagosan 20 ezer tonna készárút gyárt, nagyobb részt exportra. A társaság idén 9 milliárd forint árbevétellel számol.



A DAM 2001 áprilisában szintén felszámolásból került a főleg rozsdamentes acélt, illetve acéltermékeket gyártó az olasz Cogne Acciai Speciali s.r.l. tulajdonába, a társaság 20 millió forint alaptőkével alapította meg a DAM Steel Rt.-t, és kétszeri emeléssel több mint 7 milliárd forintra növelte azt. Az olasz tulajdonlás kevesebb mint két éve alatt azonban csaknem hét milliárd forint veszteséget könyvelt el a diósgyőri kohászati cég, a Cogne tulajdonosai végül idén márciusban, csaknem négy hónapig tartó termelés-szünet után jelentették be: több pénzt nem invesztálnak Diósgyőrbe. (MTI)