Tovább növekedett a külkereskedelmi hiány októberben

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A külkereskedelmi hiány az idei első tíz hónapban 4,101 milliárd eurót tett ki a ténylegesen feldogozott adatok szerint, szemben az egy évvel korábbi 2,583 milliárd euróval.

A ténylegesen feldolgozott adatok alapján az első tíz hónapban az export 30,541 milliárd eurót tett ki, amely nem változott a tavaly január-októberi időszakhoz képest. Az import 34,643 milliárd euróra rúgott, 4,6 százalékkal nőtt 12 hónap alatt. Az első kilenc havi árindexek felhasználásával számított január-októberi időszakra vonatkozó volumenindexek a kivitel 6, míg az import 10 százalékos növekedését jelzik a megelőző év első tíz hónapjához képest. A forgalom ugyanakkor nemcsak a megelőző évi időszakok adataihoz képest bővült: a külkereskedelmünk szeptember és október hónapra regisztrált értékei a legmagasabbak az év eddig eltelt hónapjai közül.



Az október havi export értéke megközelítette a 900 milliárd forintot, míg az importé meghaladta az 1.000 milliárdot. Októberben megszakadt az a - január kivételével egész évben érvényesülő - tendencia, amely szerint az import havi értékindexei rendre meghaladják az exportra számítottat. Az export június óta mutat élénkülést, amelynek egyik összetevője, hogy az index-számításnál már nem növeli a bázist az IBM, immár több, mint egy éve megszűnt videojáték gyártásának korábbi hatása.



A forgalom ugyanakkor nemcsak a megelőző évi időszakok adataihoz képest bővült: a külkereskedelmünk szeptember és október hónapra regisztrált értékei a legmagasabbak az év eddig eltelt hónapjai közül. Az import növekedésében - és ennek következtében a külkereskedelmi mérleg erőteljes romlásában - továbbra is a fogyasztási és a beruházási célú import növekedése, valamint az energiaimport mennyiségének és árszínvonalának emelkedése érvényesül.



A KSH szerint az egyenleg tavalyihoz viszonyított romlását elsősorban a fogyasztási és a beruházási célú, valamint az energiaimport növekedése okozta. Az exportból 60 százalékos részesedéssel bíró gépek és szállítóeszközök kivitele folyó áron 6 százalékkal nőtt, a 900 milliárd forint forgalmat jelentő villamos gépek és készülékek exportértéke 8 százalékkal lett nagyobb. Az irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések kivitele 8 százalékkal mérséklődött. A több mint 500 milliárd forint értékben exportált élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoport termékeiből nem egészen 5 százalékkal nagyobb értékű forgalmat bonyolítottak le a megelőző év azonos időszakához képest. A behozatal értéke minden árufőcsoportban nőtt.



A fejlett országokkal folytatott kereskedelemben keletkezett aktívum 386 milliárd forintot tett ki, ami közel 300 milliárd forinttal kevesebb a megelőző év azonos időszakában regisztrálthoz képest. A fejlődő országokkal lebonyolított kereskedelemben keletkezett 1.115 milliárd forint nagyságú deficit 110 milliárd forintos egyenlegromlást jelent. A közép- és kelet-európai országokkal folytatott külkereskedelemben a hiány 302 milliárd forint volt - az export 18 százalékos és az import 13 százalékos növekedése mellett -, ami lényegében nem jelent változást a múlt évhez képest. (MTI)