Kelet-európai olajcégek élesedő versenye kelet-európai olajcégekért

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az orosz LukOil olajipari konszern egy másik pályázóval szövetkezve kíván részt venni a román Petrom olajipari vállalat privatizációjában. Az orosz cég egyik versenytársa a Csehországban is sorompóba állt Mol.

A LukOil tárgyalásokat folytat a Petrom-privatizáció egy másik pályázójával az esetleges együttműködésről. A lehetséges partner nem orosz cég – nyilatkozta a LukOil Downstream SRL vezérigazgatója, Nicolae Ciornii a román "Kilenc Óra" című lapnak adott interjújában. Az osztrák OMV nem kívánta kommentálni a LukOil partner keresésének a hírét.



A LukOil-Downstream vezére szerint a LukOil eredetileg a saját nevében kívánt pályázni a Petromra, de az üzlet semmiképpen sem jöhetett volna össze, mert a legnagyobb román üzemanyag-társaság megszerzésével monopolhelyzetre tett volna szert a romániai benzinkút-piacon. A LukOil eddig 335 millió dollárt fektetett be Romániában, ahol 202 benzinkútja van.



Az olasz Eni visszalépése óta a magyar Mol, az osztrák OMV, a lengyel PKN Orlen, az amerikai Occidental Oil and Gas Corp., az OAZ Gazprom, a Hellenic Petroleum és a Schweizer Glencore versenyez a 700 benzinkutat üzemeltető Petromért.



A Mol Csehországban is versenyben van a helyi olajtársaság, Unipetrol megszerzéséért. A cseh olajvállalat részvényeinek árfolyama csütörtökön reggel 4,2 százalékkal 67,69 koránára esett azután, hogy a cseh kormány kizárta az Unipetrol privatizációs rövid listájáról a hírek szerint legmagasabb ajánlatot tevő pályázókat - jelentette az MTI.



A rövid listára a lengyel PKN Orlen, a magyar MOL és a Royal Dutch/Shell került fel, nem jutott tovább viszont az orosz Tatnyeft, a kazah KazMunaiGaz és a cseh-szlovák Penta pénzügyi csoport. A hírek szerint a Tatnyeft és a KazMunaiGaz tette a legmagasabb árajánlatot.



A prágai kormány szóvivője a három cég kizárását stratégiai okokkal indokolta, részletes magyarázatot azonban nem fűzött ahhoz, miért kockáztatja a kormány, hogy Prága a végső ajánlattevési fordulóban csak alacsonyabb árat érhet majd el. A cseh kormány korábban jelezte, hogy nem kívánja az orosz társaságok behatolását, az ugyanis az ország üzleti érdekeit sértheti. A MOL és a PKN külön pályázatot nyújtottak be az Unipetrol 63 százalékának megszerzésére, jóllehet hosszú távon egyesülni szándékoznak. A cseh olajipari cég részvényei 30 százalékot vesztettek értékükből a privatizáció tavalyi meghirdetése óta.