Bezár a debreceni dohánygyár

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az Imperial Tobacco csoport bezárja magyarországi, szlovéniai és szlovákiai dohánygyárait és a Magyarországon működő filtergyártó üzemét - közölte a társaság közleményben. Ezzel a cég 940 állást szüntet meg a három kelet-európai országban, s reményei szerint évente 20 millió angolt fontot takarít meg 2005-től.

Az Imperial Tobacco Csoport tulajdonában van a Reemtsma Debreceni Dohánygyár és a filter-gyártó üzem, melyek területén az állományi létszámban 380 munkavállaló dolgozik. A dohánygyárban 2,7 milliárd szál cigarettát állítottak elő 2003-ban. A tervek szerint a vállalat 2004. májusa előtt zárja be a dohánygyárat és a filter-gyártó üzemet Debrecenben. A döntés hátterében a cigaretta drágulása, s a fogyasztás csökkenése állhat. A magyar cigarettapiac durván 20 százalékát ellenőrző céget különösen érzékenyen érintette a drágulás, mivel termékei, a Symphonia vagy a Főnix zömében az alacsony árkategóriába tartoznak.



A lépés nem érheti váratlanul a piacot, hiszen 17 hónap alatt 94,5 százalékkal nőttek a cigaretta adóterhei, a vevőik elvesztésétől rettegő gyártók pedig kénytelenek „lenyelni” a januári adóemelést. Az ágazatban dolgozók a legális cigarettaforgalom 20 százalékos visszaesését és ezzel párhuzamosan a jelenlegi forgalom 20 százalékára rúgó feketekereskedelem megduplázódását jósolják. A hazai dohánygyárak piaci pozícióit a májusi uniós csatlakozás után a legális import is veszélyeztetheti. Az alacsonyabb adók miatt a nálunk dobozonként 440 forintba kerülő cigarettáért a szomszédos Szlovákiában 282 forintot, Szlovéniában pedig 380 forintot kell fizetni.



Az uniós csatlakozás után, a határok megszűnésével több helyen sor kerülhet a gyártás átszervezésére. Az egri gyárat birtokló Philip Morris (PM) ugyanis Csehországban, a debreceni dohánygyárat tulajdonló Reemtsma Szlovákiában, a pécsi üzemet működtető British American Tobacco (BAT) pedig Németországban is gyárt cigarettát.