Az EU-csatlakozás hatására csökkenhetnek a társasági adók

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Jelentősen csökkenhetnek a társasági adók az Európai Unió jelenlegi tagországaiban az unió bővítése után. A májusban csatlakozó államokban ugyanis jóval kevesebb adót kell fizetniük a vállalatoknak, s az "adóverseny" a régebbi tagállamokat is csökkentésre készteti.

A vállalatokra kiszabott adó a tíz csatlakozó államban általában alacsonyabb, mint az Európai Unió jelenlegi tagállamaiban. Az unió bővítésére legérzékenyebb Ausztria éppen ezért arra kényszerül, hogy 34 százalékról 25 százalékra csökkentse vállalati adóját. De Ausztria még így sem veheti fel a vállalatokért vívott "adóversenyt" a szomszédos országokkal: Szlovákia 19 százalékra, Szlovénia 20 százalékra, Magyarország pedig 18-tól 16 százalékra csökkentette, illetve csökkenti az adót. A csatlakozó államok adórátája átlagban 21 százalékos lesz, s ez az osztrák pénzügyminiszter szerint probléma lesz az ennél nagyobb rátát kiszabó Ausztria számára.



A csatlakozó államok alacsony vállalati adója Franciaországot és Németországot is aggasztja. Valéry Giscard d'Estaing egykori francia elnök azért lobbizott, hogy az új EU-alkotmányban rögzítve legyen egy minimális adókulcs, amely alá nem mehetnének a tagállamok, ám Nagy-Britannia és Írország nem érett egyet azzal, hogy az adókérdések kikerüljenek a nemzeti hatáskör alól, ezért Giscard d'Estaing javaslatát tavaly nem is fogadták el. Az Európai Bizottság az adóverseny mellett érvel, ugyanakkor hosszútávra javasol egy 15 százalékos küszöböt, amelyet szerinte nem kellene átlépniük a tagállamoknak. (hvg.hu)