A "tejital" a gazdatüntetések első áldozata

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium kérésére több áruházlánc azonnali hatállyal és meghatározatlan ideig felfüggeszti a tejimitátumok forgalmazását.

A megállapodást a tünetőkkel tárgyaló Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára jelentte be, azt követően, hogy tárgyalt az áruházláncok képviselőivel. Az államtitkár elmondta: a Spar Magyarország, a CBA, az Auchan és a Metro áruházak vállalták, hogy a készletek kifogyása után megszüntetik a tejimitátumok forgalmazását.



A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban kora este még tartó, az agrárdemonstrációban érintett felekkel folytatott egyeztetés részeredményekről Szanyi Tibor elmondta: a magyar tejpiac helyzetét áttekintve arra a következtetésre jutottak, miszerint a tejimitátumok forgalmazása nagymértékben közrejátszott abban, hogy a tejpiac szétzilálódott. Szanyi Tibor hozzáfűzte, hogy amennyiben a tejimitátum kikerül a piacról, akár 10 százalékkal is növelhető a belföldi tejeladás.



Draskovics Tibor pénzügyminiszter bejelentette, hogy évközben megváltoztatják az áfa-törvényt, pusztán azért, hogy a tejhelyettesítők áfáját 12-ről 25 százalékra emeljék. Az intézkedéstől a Pénzügyminisztérium 2 milliárd forint plusz bevételt remél.



Zsikla Győző, a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalmának képviselője hétfőn jelentette be, az elkeseredett gazdák új frontot nyitottak, mégpedig a tejnek és tejterméknek álcázott élelmiszerek forgalmazói, illetve gyártói ellen. Zsikla szerint a reggeli italnak, tejitalnak nevezett termékek ráadásul nem is olcsók. Literenként 120 forintba kerülnek, míg a termelő literenként maximum 68 forintot kap az extra minőségű tejért, de van olyan feldolgozó, amely csak 35-38 forintot hajlandó fizetni a tejtermelőnek. (MTI)