Áfa-módosítás: drágul a cégtelefon és a műtej

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés ma szavaz a módosító indítványokról, amelyekkel főleg a mezőgazdasági termelők járnak jól, a telefonköltségek növekedése révén viszont a vállalkozások többsége ráfizet.

A múlt héten tüntető tejtermelőket ugyanis azzal csillapította le a kormány, hogy az állami támogatásokra jutó áfa mégis levonható lesz a mezőgazdaságban. A módosítás csak az agrárszférában 30 milliárdos bevételt hoz. Mindezt az összes többi ágazatban működő vállalkozásoknak kell megfizetniük, ugyanis a cégek májustól csak telefonköltségeik fele után írhatják le az áfát, szemben az eddigi hetven százalékkal, ami 12 milliárdos többletbevételt jelent a költségvetésnek, ám a büdzsé bevételei még így is csökkennek az évközi áfa-törvény változással - véli a Népszabadság.



Bár a pénzügyi tárca korábban határozott ígéretet tett arra, hogy a magyar társaságok működését nem fogják az adószabályok évközi rángatásával nehezíteni, egyes módosító javaslatok mégis így tesznek, például a tejimitátumok áfájának 15 százalékról 25 százalékra emelésével. A tejtermelők kívánságára törvénybe iktatott javaslattól 2 milliárd forint pluszbevételt vár a Pénzügyminisztérium, igaz töredékét jelenti annak a 30 milliárd forintnak, amit az agrártermelők kaptak. Egy valószínűleg bukásra ítélt SZDSZ-es javaslat megszüntetné az autópályadíj utáni áfa-levonást magánhasználat esetén.



Májustól mégsem kell majd megadnunk adószámunkat, ha áfás számlát szeretnénk kérni, így a közüzemi szolgáltatóknak és telefoncégeknek sem kell begyűjteniük céges partnereik adószámát, hogy érvényes számlát bocsáthassanak ki. A vevői adószám feltüntetésére az uniós szabályok szerint is csak akkor van szükség, ha két tagország közötti kereskedelemről van szó.