Ion Tiriac egykori teniszező már 1989 előtt látványos karriert futott be. Előbb teniszezőként kétszer szerepelt a Davis Kupa döntőjében, majd mint üzletember több külföldi vállalkozást indított, amelyek játékosok - mások mellett Boris Becker - menedzselésével foglalkoztak, hogy aztán hazatérve Romániába a belügyminisztérium őrnagya legyen. Jelenleg egy biztosítótársaság és egy bank tulajdonosaként 600 millió dollárnyi magánvagyonnal büszkélkedhet.
Mégsem ő Románia legvagyonosabb embere: 800 millió dollárjával Iosif Constantin Dragan, a ButanGas cégcsoport többségi tulajdonosa vezeti a leggazdagabb romániai vállalkozók listáját. A többek közt kiadókat, nyomdákat és újságokat vezető üzletember évekig élt Olaszországban, és egyes hírek szerint hosszú időn keresztül gondozta a francia idegenlégiósok vagyonát, bár ezt az üzletember cáfolja. Említésre méltó az a tény is, hogy jó kapcsolatot ápolt a hajdani diktátorral, Nicolae Ceausescuval.
A Capital gazdasági hetilap napokban közölt háromszázas toplistáján akad magyar is. Verestóy Attila RMDSZ-es képviselő például 25 millió dollárral a 101. helyen szerepel. Medgyessy romániai barátja, Mudura Sándor sem panaszkodhat ugyancsak 25 milliós vagyonával.
Autószerelőből milliomos
Kurkó János hétmilliárd forintra becsült magánvagyona a toplistán a 142. helyezésre volt elegendő. A 32 éves férfit szülei egykoron papnak szánták, ő azonban autóvillamosságot tanult. Csíkszeredán kezdett el dolgozni, majd Magyarországra jött, ahol autószerelőként dolgozott. Ebbe beleunva visszatért Erdélybe, és Csíkszeredán épített – saját kézzel - benzinkutat. Jelenleg két üzletlánc, hotelek, ipari telkek tulajdonosa, és bevásárlóközpont indítását tervezi Bukarestben.
Kevés ember mondhatja el magáról – főleg Romániában –, hogy 23 évesen saját vállalkozásba kezdett, azt pedig még kevesebben, hogy cégein keresztül kétezer alkalmazottat foglalkoztat – mondta el Kurkó a hvg.hu-nak. Sikere szerinte abban rejlik, hogy annak idején remekül kihasználta a privatizáció adta lehetőségeket. Úgy véli: nem kellenek befolyásos kapcsolatok, ennél sokkal fontosabb a helyzetfelismerés, azaz ott lenni az adott helyen, és megfelelő döntést hozni.
Kurkó benzinkúthálózatát – amit addigra fokról fokra épített ki – a legnagyobb román kőolajtársaság, a Petrom 1998-ban megvásárolta. A magyar fiatalember ezzel az összeggel vágott bele a privatizációs ügyletekbe, felvásárolva több csőd szélén álló céget. Ezeket kivétel nélkül felújította, és ma is üzemelteti. "Kétféle beruházó ismeretes Romániában, az egyik, aki vásárol, beruház és fejleszti a vállalatot, a másik pedig felvásárol, szétbontja és eladja a javakat" - véli Kurkó, aki egyértelműen az előzővel azonosítja magát.